W fabrykach znajduje się wiele urządzeń, które służą do cięcia różnorodnych materiałów. Laser, plazma czy noże to powszechnie znane narzędzia, za pomocą których możliwa jest obróbka. Warto jednak szerzej omówić inną, nowoczesną metodę… cięcia wodą. Jakie zalety ma takie rozwiązanie?
Cięcie wodą (ang. waterjet) to technologia, w której wykorzystuje się strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem (ok. 4 tys. atmosfer) do obróbki materiałów. Woda jest przepuszczana przez dyszę o małej średnicy, a następnie głowica – sterowana komputerowo – kieruje strumień na określony przedmiot.
Dzięki technologii waterjet jest możliwe cięcie różnorodnych materiałów: stali, aluminium, szkła, ceramiki, ale także kamienia czy skóry.
Podstawowa zaleta metody cięcia wodą to precyzja. Poprzez strumień wody możemy wyciąć praktycznie każdy skomplikowany kształt. Co więcej, waterjet umożliwia obróbkę twardych i grubych metali, często w sposób bardziej dokładny niż np. poprzez cięcie laserowe. Wtedy woda mieszana jest ze ścierniwem (np. piaskiem), dzięki czemu bez problemu może „pokonać” twarde metale.
To jednak nie koniec zalet tej technologii. W przeciwieństwie do innych metod, cięcie wodą nie powoduje powstawania naprężeń czy innych zmian strukturalnych materiału, które mogłyby powstać w wyniku wysokiej temperatury. Warto również dodać, że jest to technologia ekologiczna – podczas obróbki materiałów nie powstają szkodliwe odpady ani pyły.
Z drugiej jednak strony trzeba wspomnieć o wadach takiego rozwiązania. Jeden z problemów występujących przy waterjet to wysoki poziom hałasu podczas cięcia.
Jesteście ciekawi jak w praktyce wygląda cięcie wodą? Możecie to zobaczyć w jednym z naszych programów. Gościliśmy wtedy w fabryce Talmex, gdzie na co dzień powstają instalacje do uzdatniania wody.
Dodaj komentarz