Instalacja estrów specjalnych w Grupie Azoty ZAK S.A. Fot. Grupa Azoty

Instalacja estrów specjalnych w Grupie Azoty ZAK S.A. Fot. Grupa Azoty

Aktualności

Azoty z Kędzierzyna będą miały kolejne Centrum Badawcze. Chodzi o m.in. poszerzenie oferty produktowej

Grupa Azoty ZAK S.A nadal zamierza rozwijać ofertę produktową w segmencie OXO. Kilka tygodni temu pisaliśmy o wdrożeniu do produkcji specjalistycznych plastyfikatorów. Tym razem kędzierzyńska spółka zamierza postawić na infrastrukturę badawczą. Spółka poinformowała o rozpoczęciu budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego II (CBR II)

Projekt jest kontynuacją Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych, które zostało uruchomione w listopadzie 2018 r. Dało to Grupie możliwość odtwarzania w skali laboratoryjnej procesów produkcyjnych i przeprowadzania kompleksowych badań dla otrzymywanych próbek.

– OXO to jeden z kluczowych segmentów biznesowych Grupy Azoty ZAK S.A., a jednocześnie nasza specjalizacja, zarówno w ramach Grupy Azoty, jak i krajowego rynku – powiedział Artur Kamiński, wiceprezes w Grupie Azoty ZAK S.A. Dodał także: – Posiadając Centrum Badawczo-Rozwojowe większość specjalistycznych badań związanych z tym segmentem będziemy mogli prowadzić we własnym zakresie, co z ekonomicznego punktu widzenia jest bardzo uzasadnione. Jednocześnie w jeszcze większym stopniu wykorzystamy potencjał naszej kadry naukowej i stworzymy dodatkowe miejsca pracy – zauważył wiceprezes Kamiński.

Jaki są powody rozpoczęcia inwestycji CBR II? Spółka Azoty ZAK S.A. chce w ten sposób poszerzyć ofertę produktową o kolejne estry specjalne, wydłużyć łańcuch produktowy oraz doprowadzić do przetwórstwa aldehydów w produkty specjalne.

W odpowiedzi na potrzeby rynku rozwijamy produkcję o wyroby specjalistyczne, dostosowane do indywidualnych wymagań klientów. W 2019 r. w ofercie Grupy Azoty ZAK S.A. znalazły się estry specjalne: Adoflex i Oxovilen. Liczymy, że efektem działania nowego laboratorium będą kolejne marki produktowe, dzięki którym rozszerzymy dotychczasową współpracę z partnerami segmentu OXO – powiedział prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Sławomir Lipkowski.  

Ukończenie inwestycji jest planowane w 2021 roku. Na jej realizację Grupa Azoty ZAK.S.A. otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Grupa Azoty ZAK S.A to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Działalność produkcyjna spółki dotyczy głównie nawozów azotowych, alkoholów OXO oraz plastyfikatorów. Produkty zakładu z Kędzierzyna trafiają do branży rolniczej, budowlanej, przetwórstwa chemicznego oraz przemysłu tworzywowego. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. 

Źródło: Grupa Azoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *