W naszym słowniku przemysłowym wyjaśniamy mało znane technologie, narzędzia, a także procesy, z którymi można spotkać się w fabrykach. Tym razem przedstawiamy Wam jedną z czynności polegającą na specyficznym cięciu materiału.
W trakcie wizyty w zakładzie firmy BISS z Kolbuszowej przedstawiliśmy Wam, jak powstają opakowania na cukierki. Jednym z procesów, który przeprowadzają pracownicy podkarpackiego zakładu jest bobinowanie. Na czym to polega?
Bobinowanie to cięcie papieru wzdłuż w celu uzyskania równych wstęg. Mniejsze wstęgi ponownie nawija się na zwoje lub bobiny. Dzięki tej metodzie producent może uzyskać dowolny kształt. Bobinowanie gwarantuje precyzję ciecia, ale także umożliwia przyspieszenie całego procesu oraz zwiększenie wydajności produkcyjnej.
Proces ten znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle opakowaniowym, ale to nie jedyne jego wykorzystywanie. Bobinowanie wykorzystuje się również w innych branżach, takich jak farmaceutyczna czy motoryzacyjna. Bowiem bobinowaniu poddaje się nie tylko papier czy folię opakowaniową, ale także folię termokurczliwą, perforowaną, aluminium, tekturę, włókninę.
Mogłoby się wydawać, że ten proces nie jest szczególnie skomplikowany. Jednak do przeprowadzenia tego typu cięcia trzeba wykorzystać zaawansowane technicznie maszyny. Ze względu na rodzaj cięcia wyróżniamy bobiniarki z: nożycowym, styczniowym, bruzdowym systemem wcięcia, a także takie z systemem cięcia z opasaniem.
Dodaj komentarz