Technologie

Jak wygląda praca operatora żurawia? [VIDEO]

Precyzyjność, rzetelność, opanowanie. A także: odporność na stres, umiejętność pracy w zespole i odpowiedzialność. To cechy, które powinien posiadać każdy operator żurawia. Często przechodząc obok placu budowy, na którym pracują dźwigi, nie zdajemy sobie sprawy z zadań, które wykonuje osoba obsługująca to urządzenie. Jeden z pracowników nagrał swoją pracę i pokazał pracę operatora z nieco innej perspektywy.

Autorem nagrania jest „Ojciec Maciej” (nick w serwisie Youtube). Przedstawił on kulisy pracy operatora żurawia. Na nagraniu możemy zobaczyć wejście do góry dźwigu, uruchomianie urządzenia czy sterowanie żurawiem. Dowiemy się również, np. jakie dane przedstawia komputer na pokładzie dźwigu, na czym polega wygląda współpraca z „dołem” załogi lub dlaczego na górze urządzenia są zamontowane czerwone lampy.

Materiał jest ciekawy, choć momentami autor używa ciętego języka i wybiórczo podchodzi do przepisów BHP (np. brak kamizelki odblaskowej i kasku).

Kto może zostać operatorem żurawia? Niezbędne jet ukończenie specjalnego kursu oraz pozytywne zaliczenie egzaminu kwalifikującego, w którym kursant musi wykazać się m.in. znajomością norm technicznych i przepisów oraz zdolnościami praktycznymi. Pracy operatora żurawia nie mogą podjąć osoby z chorobami somatycznymi, serca czy układu pokarmowego.

Źródło nagrania: Ojciec Maciej//Youtube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *