Pracownicy PGNiG Upstream Norway od ponad 10 lat poszukują i eksploatują złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Kilka dni temu firma poinformowała o uruchomieniu unikalnej instalacji w ramach złoża Ærfugl.
Norweska spółka PGNiG, PGNIG Upstream Norway uruchomiła nitkę podgrzewanego gazociągu typu Electrically Heat-Traced Flowline (EHTF), która połączy trzy otwory wydobywcze z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Instalacja będzie tego typu najdłuższą na świecie, ponieważ jej długość wyniesie 14,5 km.
Technologia efektywna i przyjazna dla środowiska
Podstawowy cel projektu to zapobieganie powstawaniu hydratów (mieszanina wody i metanu), które mogą prowadzić do zablokowania rurociągów. W przypadku złoża Ærfugl takie ryzyko jest dosyć duże, ze względu na niską temperaturę oraz znaczną odległość między odwiertami a jednostką produkcyjno-magazynującą.
– Technologia EHTF jest bardziej efektywna kosztowo i energetycznie od innych rozwiązań stosowanych w celu ograniczenia ryzyka powstawania hydratów. Dzięki niej zagospodarowanie i eksploatacja odległych złóż będą tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska – twierdzi Prezes Majewski, prezes Zarządu PGNiG.
Do podgrzewania rurociągu wykorzystywana będzie energia elektryczna przepływająca przez przewody zamontowane wewnątrz warstwy izolacyjnej wypełniającej przestrzeń pomiędzy właściwym rurociągiem i zewnętrzną rurą ochronną. Izolacja ma nie tylko ograniczać pobór elektryczności, ale także chronić środowisko naturalne przed promieniowaniem cieplnym.
Dodaj komentarz