Tokarz przy pracy. Fot. Wikipedia

Tokarz przy pracy. Fot. Wikipedia

Aktualności

Sektor przemysłowy ochoczo szuka nowych kadr

Na początku roku wszyscy zastanawiamy się co czeka nas przez najbliższe dwanaście miesięcy. Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy? Według Baromoetru Manpower Group Perspektyw Zatrudnienia, w I kwartale 2022 roku będziemy świadkami dużej liczby ofert pracy w sektorze produkcji przemysłowej.

Według badań Manpower aż 53% pracodawców zamierza pozyskać nowych pracowników do swoich zakładów. To o 15 punktów procentowych więcej niż kwartał temu. Natomiast w porównaniu do 2021 r. zapotrzebowanie na nową kadrę zwiększyło się o 33 punkty procentowe.

Z drugiej strony warto podkreślić, że dwukrotnie wzrosła także liczba pracodawców który planują zmniejszyć etaty w swoich zakładach. Jeżeli w ostatnim kwartale 2021 r. jedynie 5% firm zamierzało dokonać redukcji w kadrach, to obecnie ich odsetek zwiększył się do 10%.

„W kolejnych kwartałach sektor powinien dalej się rozwijać”

Praca kamieniarza

Praca kamieniarza

Według analityków Manpower polscy pracodawcy będą poszukiwali przede wszystkim pracowników produkcji, operatorów maszyn oraz operatorów wózków widłowych. Oferty znajdą się także dla inżynierów, elektryków, automatyków oraz programistów języków niskopoziomowych. Pożądani będą również pracownicy związani z działem utrzymania ruchu oraz eksperci ds. bezpieczeństwa.

Jaka może być przyczyna rosnącego zapotrzebowania na nowych pracowników? Przede wszystkim polepszyła się sytuacja na rynku półprzewodników, która blokowała plany produkcyjne branży motoryzacyjnej czy elektronicznej. Eksperci zauważają także, że właściciele zakładów mają większą skłonność do realizowania inwestycji, które były wstrzymywane ze względu na niepewną sytuację epidemiczną.

– W kolejnych kwartałach sektor powinien dalej się rozwijać, a zapotrzebowanie na nową kadrę może jeszcze bardziej się zwiększyć. W związku z deficytem wykwalifikowanych specjalistów należy spodziewać się, że oczekiwania płacowe w branży wzrosną – szczególnie w dobie pogłębiającej się inflacji oraz presji, płynącej z silnie rozwijających się sektorów logistyki oraz e-commerce. Pracodawcy w celu przyciągnięcia kandydatów już teraz starają się uatrakcyjnić swoje oferty. Proponują bogatsze pakiety benefitów pozapłacowych, a także coraz bardziej konkurencyjne wynagrodzenia i pakiety premiowe – twierdzi Luiza Luranc, dyrektor sprzedaży w Manpower.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *