Nowa fabryka firmy w Grodzisku Mazowieckim. Fot Danfoss

Nowa fabryka firmy w Grodzisku Mazowieckim. Fot Danfoss

Aktualności

Z Danii do Polski. Finał dużego transferu fabryki Danfoss

45 linii produkcyjnych, 13 tys. m2 powierzchni zakładu i praca dla 400 osób. Tak wygląda finał przenosin produkcji chłodniczej z duńskiego Kolding do nowej fabryki w Grodzisku Mazowieckim. Nowy obiekt to jeden z najnowocześniejszych parków technologicznych. Dlaczego?

W nowoutworzonej fabryce firmy Danfoss są produkowane systemy dla chłodnictwa komercyjnego i przemysłowego. Pracownicy zakładu zajmują się produkcją m.in. zaworów do instalacji chłodniczych, które zapewniają poprawne i energooszczędne działania mleczarni czy zakładów mięsnych.

„To spore wyzwanie”

Przeprowadzka produkcji z Danii do Polski trwała niespełna rok. Było to niełatwe zadanie ze względu na okres pandemii oraz skalę przeprowadzki.

– Cieszę się, że z sukcesem udało nam się zakończyć tę ważną inwestycję. Budowa fabryki i jednoczesna relokacja produkcji w tak krótkim czasie to spore wyzwanie, zwłaszcza w czasach zdominowanych przez pandemię – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Prezes Jędrzejczak zwrócił także uwagę, że w procesie transferu produkcji korzystano z innowacyjnych rozwiązań cyfrowych. – Kluczową rolę w procesie relokacji odegrały także inteligentne narzędzia wykorzystujące rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość. Dzięki nim mogliśmy m.in. tworzyć modele hali produkcyjnej czy wirtualne spacery, pozostając w Polsce – dodał prezes Danfoss Poland.

Nad relokacją zasobów fabryki pracowało szesnaście zespołów projektowych, które odpowiadały za przeniesienie linii produkcyjnych, magazynu, laboratorium i funkcji utrzymania ruchu.

Roboty i energooszczędność

Fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim jest prawdziwie nowoczesna zarówno pod względem linii produkcyjnych, jak i wyposażenia.

W fabryce znajdziemy m.in. jedno i dwuramienne roboty do montażu małych części. Dzięki temu firma ma zapewnioną konkurencyjność i powtarzalność. – Sama produkcja cewek do sterowania zaworami elektromagnetycznymi różnego typu wynosi ok. 50 tys. sztuk tygodniowo – zwracają uwagę przedstawiciele Danfoss.

Nowa fabryka jest także nowoczesna pod względem energooszczędnych rozwiązań, które tu zastosowano. Działają tu m.in. odzyski ciepła ze sprężarek, agregatów wody lodowej czy rekuperacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *