Odzyskiwanie energii. To cel wielu zakładów przemysłowych. Chodzi nie tylko o względy ekologiczne, ale także o zwiększanie efektywności energetycznej. Za kilkanaście miesięcy takie rozwiązanie zostanie uruchomione w hucie Arcelor Mittal w Dąbrowie Górniczej.
Obecnie trwa modernizacja wielkiego pieca nr 2 w dąbrowskim zakładzie Arcelor Mittal. Postój instalacji postanowiono wykorzystać do zamontowania w urządzeniu specjalnych wymienników ciepła. To właśnie ta technologia pozwoli na odzyskiwanie energii z gazów odpadowych, które wydzielane są podczas podgrzewania dmuchu wielkopiecowego.
– Dmuch podgrzewany jest w czterech nagrzewnicach z wykorzystaniem gazu wielkopiecowego oraz niewielkich ilości gazu koksowniczego. Gazy odpadowe, które powstają w tym procesie osiągają temperaturę do 350o C. Obecnie ciepło powstałe w ten sposób jest bezpowrotnie tracone – tłumaczą przedstawiciele Arcelor Mittal.
Korzyści
Dzięki inwestycji w hucie zmniejszy się zużycie gazu ziemnego nawet o 140 GWh rocznie. Pozwoli to także na redukcję dwutlenku węgla o 56 tys. on w ciągu roku oraz zużycia koksu (10 tys. ton rocznie).
– Ponowne zagospodarowywanie produktów odpadowych jest niezwykle ważne dla funkcjonowania zrównoważonej gospodarki. Sama stal to tworzywo, które w 100 proc. podlega recyklingowi, dlatego staramy się maksymalnie wykorzystywać produkty uboczne w naszych procesach produkcyjnych i dając im drugie życie oszczędzać zasoby naturalne – podkreśla Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Projekt instalacji wymienników ciepła jest wart 100 mln zł. Inwestycja będzie uruchomiona do końca 2024 roku. Warto dodać, że ta technologia funkcjonuje już w innych zakładach Arcelor Mittal w Brazylii oraz we Włoszech.
Dodaj komentarz