Fabryki w PolsceTechnologie / IT

Bezpieczna Pneumatyka

Kolejny odcinek naszego nowego formatu “Fabryki Przyszłości” poświęciliśmy wciąż aktualnemu i ważnemu zagadnieniu bezpiecznej pneumatyki. Opowiedzieliśmy o potencjalnych zagrożeniach, jakie wiążą się z błędami przy użytkowaniu urządzeń pneumatycznych. Sprawdziliśmy jak można im zapobiegać. Naszym partnerem w realizacji odcinka była firma Pneumat z Wrocławia.

Pneumat to firma rodzinna. Zajmuje się produkcją siłowników pneumatycznych i gazowych, a także dystrybucją pneumatyki. Jej korzenie sięgają 1976 roku – wówczas zręby pod jej działalność zostały położone przez Ryszarda Pachurę.

W tym odcinku skoncentrujemy się przede wszystkim na kwestii bezpieczeństwa. Przyglądając się pracy w zakładzie produkcyjnym firmy Pneumat rozważymy dane Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczące najczęstszych przyczyn wypadków w fabrykach.

Pokażemy jak wygląda instalacja pneumatyczna spełniająca normy bezpieczeństwa. Zaczniemy od kompresorowni, demonstrując znajdujące się w niej urządzenia, w tym oczywiście kompresor, który spręża (wykorzystywane później w instalacji) powietrze. Zdradzimy przy tym, jakie ciśnienie w instalacji sprawia, że urządzenia do niej podłączone zachowują długą żywotność. A także – w jaki sposób magazynowane jest sprężone powietrze. Do tego zademonstrujemy zastosowane w instalacji rozwiązania i urządzenia, które odpowiadają za bezpieczne gospodarowanie sprężonym powietrzem. Między innymi zobaczymy jak pracuje reduktor ciśnienia.

W kolejnej części filmu przeniesiemy się do laboratorium. Tam Mikołaj Rogasik, doradca ds. technicznych, w sposób bardziej szczegółowy opowie o zastosowaniu – w instalacji pneumatycznej – zaprezentowanych wcześniej rozwiązań i urządzeń, zapewniających bezpieczeństwo w zakładzie firmy Pneumat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *