Miedź

Miedź

Aktualności

Chilijska kopalnia KGHM przynosi straty? Niepokojący raport NIK

W 2011 roku KGHM Polska Miedź zakupiła akcje spółki Quadra FNX Mining , która zarządzała kopalnią Sierra Gorda w Chile. Według PAP Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania KGHM. W raporcie przedstawiono, iż kanadyjska spółka posiada wielomilardowe zadłużenie.

Według Najwyższej Izby Kontroli straty Quarda FNX oscylują wokół 20 mld zł. Natomiast kontrolerzy NIK ustalili, że dotychczas KGHM dofinansowała działalność spółki kwotą 13,8 mld zł.

KGHM w okresie objętym kontrolą (tj. od 2010 do 2018 r. – I półrocze), przeznaczył na podwyższenie kapitału SG (Sierra Gorda – PAP) kwotę 2,3 mld zł, a na pożyczki na finansowanie działalności SG kwotę 2,0 mld dol – czytamy w raporcie – Dotychczasowe zaangażowanie finansowe KGHM związane z objęciem 55 proc. akcji SG oraz koniecznością jej dofinansowania przez właścicieli NIK oszacowała na kwotę ok. 13,8 mld zł” – podano w raporcie NIK.

W raporcie zwrócono również uwagę, że kopalnia nie osiągnęła planowanych mocy produkcyjnych. Zakładano, że w pierwszej fazie projektu dzienny przerób rudy w Sierra Gorda utrzyma się na poziomie 110 tys. ton. Efektem mniejszych mocy przerobowych był niższy zysk, który w 2018 roku wyniósł 2,4 mld dolarów, czyli o 4,1 mld dol. mniej niż zakładano.

Według kontrolerów NIK, zarząd KGHM przedstawił w sposób nieodpowiadający rzeczywistości Radzie Nadzorczej opis projektu zakupu chilijskiej spółki. – Gdyby na etapie analizy opłacalności realizacji projektu SG zostały przyjęte przez KGHM ostrożne założenia uwzględniające główne ryzyka górnicze i technologiczne, wartość Quadra FNX zostałaby wyceniona znacznie niżej, co uprawdopodabnia tezę, że transakcja zakupu Quadra FNX nigdy nie doszłaby do skutku – napisano w raporcie.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa KGHM zaznajomiła się z tekstem kontrolerów i odesłała swoje zastrzeżenia.

Złoża kopalni Sierra Gorda zawierają siarczkowe rudy miedzi i molibdenu. Od 2011 roku właścicielem kopalni jest KGHM, który posiada 55% akcji. Pozostały pakiet należy do spółek japońskiej grupy Sumitomo.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *