Nowy zakład produkcyjny będzie wyposażony w nowoczesną linię produkcji

Nowy zakład produkcyjny będzie wyposażony w nowoczesną linię produkcji

Aktualności

Norweska firma wybuduje w Grudziądzu kolejną fabrykę. „W Polsce widzimy ekscytujące możliwości rozwoju”

Kitron to producent podzespołów elektrycznych. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że firma zamierza wybudować nowy zakład produkcyjny w Grudziądzu i zainwestować tu 65 mln euro. Fabryka zostanie wyposażona w rozwiązania Przemysłu 4.0. – Będą tam wytwarzane elektroniczne układy sterujące do urządzeń i komputerów pokładowych. Z tego powodu proces produkcyjny będzie odbywać się w sterylnych warunkach, bardziej przypominając miejscami laboratoria niż standardową produkcję – mówi Marek Foryński z Panattoni Europe, która wybuduje nowy zakład Kitron.

Najnowsza fabryka – o wielkości 8 tys. m– norweskiej firmy zostanie wybudowana jeszcze w tym roku. Produkcja ma ruszyć w ostatnim kwartale.

– Z niecierpliwością czekamy na powstanie najnowszego zakładu produkcyjnego Kitron w Grudziądzu. W Polsce widzimy ekscytujące możliwości rozwoju. Doceniamy wsparcie, które otrzymaliśmy do tej pory i oczekujemy korzystnego partnerstwa z lokalną społecznością – mówi Mindaugas Sestokas, wiceprezes spółki ds. Europy Środkowej i Wschodniej.

Firma Kitron będzie do 2026 roku zwolniona z płacenia podatku dochodowego. Jest to związane z poniesieniem wielomilionowych nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnieniem nowych pracowników. W początkowym okresie działalności zostanie przyjętych dwieście osób, a po 5 latach liczba nowych etatów zwiększy się do czterystu.

– Zaangażowanie kolejnego poważnego inwestora to dowód, że prowadzona od lat przez samorząd województwa polityka otwarcia na biznes i wspierania przygotowania terenów pod inwestycje biznesowe jest trafna i przynosi rezultaty. Decyzja o powstaniu tego zakładu to dobra wiadomość dla gospodarki regionu i dla rynku pracy – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W fabryce będą przebiegały takie procesy produkcyjne jak np. montaż obwodów drukowanych, montaż modułów elektronicznych i elektromechanicznych czy wysokopoziomowy montaż mechaniczny. Swoje produkty firma dostarcza do branży zbrojeniowej, lotniczej, energetycznej czy telekomunikacyjnej.

Kitron eksportuje towary do wielu europejskich krajów, a także do Chin czy Stanów Zjednoczonych. Na całym świecie firma zatrudnia 1500 pracowników.

– Cieszy nas, że międzynarodowy koncern o ugruntowanej pozycji na globalnym rynku zaufał nam i zdecydował się ulokować swoją inwestycję właśnie w naszej strefie. Coraz wyższa atrakcyjność inwestycyjna regionu przekłada się jego rozwój ekonomiczny i na nowe miejsce pracy – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Źródło: Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *