Aktualności

Części do pocisków Patriot będą produkowane w Polsce

W Dęblinie już niedługo ruszy budowa nowej fabryki. Nowy zakład pracy zbudują Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 oraz amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. To realizacja umów zawartych w związku z programem obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”.

„Ten program jest kamieniem milowym w obecnych i przyszłych relacjach z firmą Lockheed Martin” – powiedział cytowany w komunikacie LM członek zarządu WZL1 i dyrektor oddziału w Dęblinie Bartłomiej Kacperczyk.

System rakietowy Patriot przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych oraz systemów rakietowych. To właśnie w Dęblinie będą produkowane elementy do pocisków PAC-3 MSE, wchodzące w skład tego systemu. Mają być one głównym elementem przyszłego polskiego system obrony powietrznej.

W fabryce o powierzchni 3 000 m2 znajdzie zatrudnienie około 20 polskich pracowników. Umowy przewidują również m.in. utworzenie centrum badań, symulacji i testów pocisków oraz podniesienie poziomu obsługi maszyn lotniczych polskiego wojska.

Budowa ma zostać zakończona w przyszłym roku. Wartość umowy offsetowej to 950 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *