Kormoran II. Fot. Wikipedia

Kormoran II. Fot. Wikipedia

Aktualności

Duże zamówienie dla polskiej armii. „To ważne, żeby MW dysponowała najnowocześniejszym sprzętem”.

2,5 mld zł brutto. To koszt umowy, która kilka dni temu została podpisana między Skarbem Państwa a konsorcjum przemysłowym. Na jej podstawie do Marynarki Wojennej trafią bardzo nowoczesne jednostki wyprodukowane przez polskie stocznie.

Podpisanie umowy. Fot. MON

Podpisanie umowy. Fot. MON

Umowa została podpisana podczas Święta Marynarki Wojennej. Obecny na uroczystości Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak nie krył satysfakcji: – To ważne, żeby Marynarka Wojenna dysponowała najnowocześniejszym sprzętem. Sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni marynarze mogą strzec polskiego wybrzeża – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Do Marynarki Wojennej trafią trzy niszczyciele min typu Kormoran II. To okręty, których rolą jest poszukiwanie, identyfikacja oraz zwalczanie min morskich. Mogą także kierować innymi jednostkami przez obszary zagrożenia minowego oraz prowadzić rozpoznanie torów wodnych.

Okręty trafią do 12 Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża). Oprócz Kormoranów w skład obrony przeciwminowej będą wchodzić inne okręty – ORP Mewa i ORP Albastros, które już za kilka miesięcy dołączą do tej jednostki.

Umowa na zamówienie Kormoranów została podpisana między Skarbem Państwa a konsorcjum przemysłowym w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *