Aktualności

Energa rozpoczyna budowę magazynu energii. To część innowacyjnego projektu

Smart Grid. To przedsięwzięcie, którego celem jest utworzenie kompleksowego systemu zarządzania siecią średnich napięć. Jednym z elementów tego projektu będzie budowany przez grupę Energa magazyn energii w Czernikowie.

W ramach projektu Smart Grid w instalacjach powstaną innowacyjne rozwiązania teleinformatyczne, jak np. moduł FDIR, które umożliwią błyskawiczną lokalizację miejsca awarii. Ich celem jest także automatyczna rekonfiguracja sieci oraz maksymalne ograniczenie liczby dotkniętych awarią odbiorców. Projekt jest wart 240 milinów złotych.

Magazyn energii powstanie w pobliżu farmy fotowoltaicznej w Czernikowie. Fot. Energa

Magazyn energii powstanie w pobliżu farmy fotowoltaicznej w Czernikowie. Fot. Energa

Magazyn energii w Czernikowie powstanie nieopodal jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

 – Dynamiczny rozwój źródeł odnawialnych, w tym mikroinstalacji, oraz perspektywa szybkiego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych rodzą konieczność wdrażania nowych rozwiązań, zwiększających elastyczność pracy sieci. System elektroenergetyczny powinien zostać przygotowany na znaczne i nagłe zmiany poziomu wytwarzanej i konsumowanej energii. Inteligenta sieć to taka, która dzięki mechanizmom elastyczności, jest w stanie dostarczyć odbiorcom energię o najwyższych parametrach jakościowych – mówi Alicja Barbara Klimiuk, prezes Zarządu Energi Operatora.

Magazyn powstanie w technologii baterii litowo-jonowych. Będzie dysponował mocą 1 MW oraz pojemnością 2 MWh. Według koncernu Energa jest to moc, która pozwoli na zasilenie tysiąca gospodarstw domowych przez dwie godziny.

To nie pierwszy tego typu projekt Energii. W 2016 roku firma wybudowała pierwszy w Polsce magazyn energii w Pucku, którego celem jest stabilizacja pracy sieci.

Energa to jedna z największych krajowych spółek energetycznych i jedna z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *