Skanowanie sieci z helikoptera. Fot. Stoen Operator

Skanowanie sieci z helikoptera. Fot. Stoen Operator

Technologie

Z góry widać lepiej? Innowacyjne skanowanie sieci energetycznych

Konserwacja i kontrola stanu linii energetycznych muszą być także przeprowadzane nawet w trudno dostępnych miejscach. To m.in. w tym celu firma Stoen Operator we współpracy z Vimap realizuje innowacyjny projekt tworzenia modelu 3D linii napowietrznych wysokiego napięcia. Jak to przebiega?

– W celu uzyskania informacji o infrastrukturze korzystamy z różnych typów helikopterów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt pomiarowy. Konfiguracja systemu zamontowanego na śmigłowcu jest zawsze dopasowana i dostosowana do celów projektu i rodzaju badanej infrastruktury. Obok zaawansowanej aparatury w ramach projektu dostarczamy własne, dedykowane oprogramowanie vMatic do zarządzania dostarczanymi danymi. Zapewnia ono wizualizację i integrację pozyskanych danych. Dodatkowo rozwiązanie to w sposób automatyczny wykrywa zbliżenia oraz zbyt małe odległości przy zadanych parametrach – Krzysztof Tkocz z Vimap.

Do skanowania sieci wykorzystuje się kilka urządzeń pomiarowych. Rolą kamer wysokiej rozdzielczości jest rejestracja elementów infrastruktury. Wykonywane są zdjęcia wysokiej jakości, które następnie przetwarza odpowiednie oprogramowanie.

Dzięki temu możliwe jest m.in. szybkie wykrycie usterek i nieprawidłowości mogących doprowadzić do awarii i przerw w dostawie energii elektrycznej.

Skanowanie 3D pozwala operatorowi na precyzyjną lokalizację sieci np. zmierzenie odległości od drzew. Dzięki temu może on w odpowiednim momencie podjąć działania, które zapewnią bezpieczeństwo sieci.

Inteligentne skanowanie pozwala także na ocenę stanu technicznego sieci, która znajduje się poza zasięgiem wzroku pracownika terenowego.

Obecnie został przeprowadzony pierwszy etap skanowania linii napowietrznych w Warszawie. Śmigłowiec wyposażony w system pomiaru zmapował 90 kilometrów sieci. Kolejny oblot ma nastąpić w drugiej połowie 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *