Czy energetyka odnawialna zastąpi kiedyś węgiel?

Czy energetyka odnawialna zastąpi kiedyś węgiel?

Aktualności

Poprawić sterowalność OZE. Tauron stawia na nową technologię

Przemysłowy magazyn energii. Pierwszy tego typu obiekt uruchamia firma Tauron. Jakie będzie jego przeznaczenie?

Głównym cel utworzenia systemu magazynowania energii elektrycznej to przekazywanie  do sieci energii wytworzonej na pobliskiej farmie wiatrowej.

Odnawialne Źródła Energii charakteryzują się wysokim poziomem niesterowalności. Energetyka od wielu lat próbuje zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zadaniem magazynu jest efektywniejsze gospodarowanie energią odbieraną z farmy wiatrowej Lipniki, poprawa parametrów energii i stabilizacja pracy sieci elektroenergetycznej –  mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Magazyn w Cieszanowicach. Fot. Tauron

Magazyn w Cieszanowicach. Fot. Tauron

Przemysłowy magazyn energii zostanie zlokalizowany w Cieszanowicach (woj. opolskie). Jest to system o mocy 3 MW i pojemności użytecznej 774 kWh. Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych.

Tauron zdecydował się na budowę magazynu, ponieważ operatorzy systemów dystrybucyjnych będą musieli w przyszłości w sposób opłacalny zintegrować w systemie nowe zdolności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Obecnie magazyn pracuje w trybie automatycznym przy zadanym stopniu naładowania. Na czym to polega? – W ramach tej funkcji utrzymuje się odpowiednie poziomy napięcia i częstotliwości na szynach rozdzielni średniego napięcia w stacji Cieszanowice poprzez regulację przepływów mocy czynnej i biernej przy jednoczesnym stałym poziomie naładowania magazynu – informują przedstawiciele Tauronu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *