industry meeting point

industry meeting point

Aktualności

Industry 4.0 Meeting Point. Czy roboty spowodują zwolnienia pracowników? Jakie znacznie ma cyberbezpieczeństwo w Przemyśle 4.0?

3 czerwca odbyło się Industry 4.0 Meeting Point. Wydarzenie organizowane przez Krakowski Park Technologiczny przyciągnęło wielu przedstawicieli polskiego świata przemysłu. W czasie jednego z paneli konferencji swoje cenne doświadczenie przekazali eksperci, którzy opowiedzieli, m.in. o możliwościach technologii BIM czy znaczeniu robotyzacji we  współczesnej produkcji.

– Robotyzacja nie powoduje zwolnień, ale umożliwia „przesunięcie” człowieka do bardziej odpowiedzialnych zadań – mówił podczas swojego wystąpienia „Robotyzacja – odpowiedź na potrzeby tu i teraz?” Artur Talaga z firmy Astor.

W tym celu panelista konferencji przedstawił kilka ciekawych przykładów. Talaga powołał się na model firmy Śnieżka, w której to roboty zastąpiły człowieka przy ciężkiej fizycznie pracy (układanie produktów na paletach). Pracownicy w ciągu godziny musieli przenieść ponad 7 ton produktu. Innym z przykładów, które wymienił pracownik firmy Astor, to zastąpienie przez roboty ludzkiej pracy w bardzo trudnych warunkach. Wskazać tu można jasielską hutę szkła, w której pracownicy wykonywali swoje obowiązki przy temperaturze 50 stopni, a dzięki robotyzacji mogli zostać przeniesieni do innych zadań.

Cyberbezpieczeństwo Przemysłu 4.0

Nowoczesne rozwiązania to nie tylko możliwość usprawnienia produkcji, ale także duża odpowiedzialność przy zabezpieczeniu danych. O cyberbezpieczeństwie Przemysłu 4.0 mówił Robert Siudak (Instytut Kościuszki) oraz Katarzyna Berbeć (ICsec). Eksperci zwrócili uwagę, że nie należy demonizować cyberzagrożeń w przemyśle, ale producenci powinni zastanowić się w jaki sposób cyberbezpieczeństwo wpisuje się w ich model biznesowy i technologiczny.

Katarzyna Berbeć zaprezentowała produkt firmy ICSec – Scanadvance XP. To polski system cyberbezpieczeństwa dedykowany dla infrastuktury przemysłowej. – Jest to rozwiązanie sprzętowo-programistyczne, które monitoruje infrastrukturę przemysłową, ruch między urządzeniami, dzięki czemu wykrywa wszelkie anomalie, w tym cyberzagrożenia – mówiła w trakcie Industry 4.0 Meeting Point Katarzyna Berbeć. Ten produkt został wdrożony, m.in. w elektrociepłowni czy dużym zakładzie chemicznym, gdzie w 100% spełnia swoje zadania.

Technologia BIM

Jednym z ciekawszych głosów podczas wydarzenia organizowanego przez KPT było także wystąpienie Macieja Dejera z BIM Klaster. Uczestnik webinarium mówił o możliwościach wykorzystania technologii BIM przy tworzeniu i zarządzaniu obiektami przemysłowymi.

BIM to program cyfrowy, która umożliwia modelowanie informacji o budynkach i budowlach, poprzez tworzenie trójwymiarowych modeli, które zawierają odpowiednie informacje geometryczne i niegeometryczne. Dzięki tej technologii konstruktorzy budynku są w stanie, m.in. zweryfikować kolizje (np. gdy dwa obiekty „przechodzą przed siebie” czy brak możliwości prawidłowego montażu elementu). Natomiast dzięki skanowaniu laserowemu technologia BIM może sprawdzić, czy wykonawca zrealizował budowę według planu i znaleźć ewentualne uchybienia.

Organizatorem Industry 4.0 Meeting Point był hub4industry Digital Innovation Hub, czyli centrum Krakowskiego Parku Technologicznego. Partnerzy konferencji to: Impact CEE, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. Portal fabrykiwpolsce.pl objął patronat medialny nad imprezą. W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy naszą relację z drugiego panelu – Inspire (technologiczne start-upy).

Fot. hub4industry

Fot. hub4industry

Pełna lista prelegentów i wystąpień panelu Deep Dive:

– Od konkurowania do partnerstwa (Andrzej Sołdaty, Platforma Przyszłości),

– Co to jest DIH na przykładzie hub4industry (Daniel Kessler i Bartosz Józefowski, KPT),

– Polska Strefa Inwestycji – 100% zwolnienia w podatku dochodowym dla Twojej firmy (Justyna Czyszek, KPT),

– BOWI: szansa na grant 60k euro na eksperyment z przemysłem 4.0 (Bartosz Józefowski, Katarzyna Barnaś, Harri Kuusela),

– Możliwości wykorzystania technologii BIM przy tworzeniu i zarządzaniu obiektami przemysłowymi (Maciej Dejer, BIM Klaster),

– Jak telekomunikacja buduje Przemysł 4.0? (Wojciech Pawlak, Marcin Kordas, T-Mobile),

– Cyberbezpieczeństwo przemysłu 4.0 #CyberMadeInPoland (Katarzyna Berbeć, Robert Siudak),

– Finanse w Przemyśle 4.0 (Stefan Życzkowski, Astor),

– Nowoczesna produkcja wg 6 zasad Przemysłu 4.0 (Arkadiusz Robak, Astor),

–Robotyzacja – odpowiedź na potrzeby tu i teraz? (Artur Talaga, Astor).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *