Kopalnia węgla

Kopalnia węgla

Aktualności

Instalacja zgazowania węgla zostanie wykorzystana do produkcji nawozów chemicznych

Dwa lata temu Grupy Tauron i Azoty podpisały list intencyjny ws. budowy instalacji zgazowania węgla. Według treści porozumienia, mechanizm miałby posłużyć do produkcji nawozów azotowych. Wczoraj odbyło się spotkanie sejmowej komisji energii, na którym prezes Azotów Wojciech Wardacki przedstawił, iż w najbliższym czasie zostanie powołana spółka celowa projektu. Planowana wartość instalacji to – w zależności od wybranej linii technologicznej – koszt 400-600 milionów euro.

– Budowa instalacji zgazowania węgla jest przedsięwzięciem, które w pełni wpisuje się w to, co rozumiemy jako Czyste Technologie Węglowe. Liczymy, że pokonanie barier, które zawsze towarzyszą wdrażaniu innowacyjnych projektów, otworzy drogę do szerokiego wykorzystania węgla kamiennego w nowych zastosowaniach – mówił w 2017 roku prezes zarządu TAURON Filip Grzegorczyk

Natomiast wczoraj prezes Wardacki podkreślał, że projekt instalacji do zgazowania węgla ma przeznaczenie chemiczne, a nie energetyczne. Zauważył on także, że miejsce instalacji to Kędzierzyn-Koźle (gdzie znajduje się zakład produkcyjny Azotów), natomiast Tauron zapewni dostawy węgla z należącej do niego kopalni Libiąż.

Zakładany proces będzie podzielony na trzy etapy. Najpierw odbywać się będzie zgazowanie węgla, następnie oczyszczanie gazu, a w końcowej fazie – produkcja nawozów chemicznych. Spółki informują, że w Kędzierzynie będą produkowane metanol i amoniak.

Obecnie trwa etap wyboru technologii do budowy instalacji. Spółki będą musiały również „przejść” przez proces postępowania antymonopolowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *