Dron

Dron

Technologie

Gdzie producent nie może, tam drona pośle… Jak bezzałogowce badają teren fabryki?

Drony kojarzą nam się z tworzeniem filmów z lotu ptaka. Ostatnio często się o nich mówi w kontekście militarnym. Jednak drony mogą być także wykorzystywane przez przemysłowców. Takie działania na terenie swojej fabryki wykonała grupa Ciech, która w ten sposób zbadała ogromną, przemysłową powierzchnię.

Cztery drony wykonały szesnaście lotów. Łącznie wylatały 18 godzin, podczas których wykonały 3000 zdjęć i filmów. Ich łączny dystans to 50 kilometrów, bowiem powierzchnia jaką musiały przemierzyć stanowi 2,5 mln m2, czyli 357 boisk do piłki nożnej. Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie?

Dotrzeć do trudnodostępnych miejsc i polepszyć jakość powietrza

Drony musiały zbadać ogromną powierzchnię fabryki w Inowrocławiu. Fot. Ciech

Drony musiały zbadać ogromną powierzchnię fabryki w Inowrocławiu. Fot. Ciech

Drony zostały wyposażone w zestaw czujników i precyzyjną aparaturę pomiarową, m.in. urządzenie do badania obecności pyłów zawieszonych. Oczywiście bezzałogowce posiadały także kamery wysokiej rozdzielczości.

Dzięki technologii kierownictwo Ciechu uzyskało informacje na temat infrastruktury przesyłowej, stawów odpadowych czy jakości powietrza. W ten sposób  analitycy producenta sody będą mogli usprawnić działania zmierzające do ograniczenia pylenia w inowrocławskim zakładzie.

Drony umożliwiły także stworzenie trójwymiarowego obrazu fabryki. Poprzez zebrane dane można było opracować bardzo dokładne ortofotomapy oraz numeryczne pokrycie terenu. Technologia ułatwiła też sprawdzenie stanu infrastruktury budynków, które często są niedostępne.

Tak o badaniu wypowiedział się przedstawiciel Drone Powered Solutions – firmy, która przeprowadziła badanie na terenie fabryk Ciechu:

– Technologie dronowe są coraz powszechniej wykorzystywane do usprawnienia procesu zarządzania i utrzymania obiektów przemysłowych. Ich wykorzystanie wpisuje się zarówno w strategie optymalizacji zadań operacyjnych, jak i w działania ESG. Wykorzystanie dronów w trudno dostępnych miejscach zwiększa bezpieczeństwo pracowników, a analizowane wskaźniki pozwalają szczegółowo monitorować wpływ na środowisko naturalne. Wykorzystujemy nasze doświadczenia z projektów realizowanych na całym świecie, by wspólnie z Grupą CIECH przetestować i wdrożyć te rozwiązania w Polsce – mówi Aleksander Buczkowski, dyrektor zespołu Drone Powered Solutions w PwC.

One thought on “Gdzie producent nie może, tam drona pośle… Jak bezzałogowce badają teren fabryki?

  1. addam Reply

    Bardzo dobrze, że w taki sposób wykorzystują technologię. Jestem pewny, że wyniki z tego badania były ok, Ciech mocno dba o środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *