Fabryki w Polsce

Jak powstają parówki? Z kamerą w zakładzie firmy Sokołów [VIDEO]

– Ludzie nie powinni wiedzieć, jak robi się parówki i politykę – miał wiele lat temu powiedzieć Otto van Bismarck, kanclerz Rzeszy Niemieckiej, jeden z najwybitniejszych polityków w historii. Jednak na przekór słowom Bismarcka, postanowiliśmy zajrzeć za kulisy produkcji parówek w firmie Sokołów. Czy jest aż tak źle? Zobaczcie sami!

W programie „Fabryki w Polsce” przedstawiamy pełen proces powstawania parówek z szynki „stówki”. Skąd ta nazwa? – Ze 100 g mięsa z szynki wieprzowej, uzyskujemy 100 g gotowego produktu – wyjaśnia Anna Uścińska, Mistrz Wydziału Parówek w Zakładzie Sokołów S.A.

Z naszego programu będziecie mogli się dowiedzieć np. która z maszyn odpowiada za mieszanie produktu bądź na czym polega obróbka termiczna parówek. Warto także zwrócić uwagę, w jaki sposób przeprowadzane są badania produktów. Jednym z urządzeń do tego przeznaczonych jest teksturometr – czy wiecie, jaka jest rola tego akcesorium?

Sokołów

Historia spółki „Sokołów” sięga 1899 roku. Wtedy powstała rzeźnia w Robakowie, która dzisiaj należy do firmy z Sokołowa Podlaskiego.

Obecnie „Sokołów” posiada siedem zakładów produkcyjnych w: Sokołowie Podlaskim (główna siedziba firmy oraz najnowocześniejszy zakład), Dębicy, Jarosławiu, Tarnowie, Kole, Robakowie oraz w Czyżewie. To właśnie w tej ostatniej lokalizacji mieści się zakład, który przedstawiliśmy w odcinku.

Sokołów” to bardzo bogata oferta mięsna. Firma w swoim portfolio posiada różne rodzaje wędlin, pasztetów, past mięsnych oraz wiele innych wyrobów z wieprzowiny, wołowiny i drobiu. Najbardziej znane marki spółki to: „Gold”, „Sokoliki”, „Uczta Qulinarna”, „Naturrino” i „Darz Bór”.

Każdego miesiąca w zakładach „Sokołowa” wytwarzanych jest 28 tys. ton mięsa i przetworów mięsnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *