Odwiedziliśmy firmę Agro-Masz ze Strzelców Małych, jednego z czołowych polskich producentów maszyn rolniczych. Nasza kamera uchwyciła proces produkcyjny siewnika zbożowego, który zaprezentujemy w tym odcinku.
Wizytę w zakładzie Agro-Masz zaczniemy od działu konstrukcyjnego, w którym projektowane są różne modele siewnika zbożowego. Następnie skupimy się na samej produkcji, pokazując m.in. wycinanie przy pomocy lasera arkuszy blachy, z której wykonywane są płaskie elementy siewnika.
Następnie przeniesiemy się do hali obróbki skrawaniem, gdzie zobaczymy jak pracują centra obróbcze CNC. I dowiemy się jak powstają piasty do siewników i inne elementy maszyny. Przyjrzymy się chociażby obróbce redlicy, czyli części siewnika odpowiadającej za wykonanie w glebie bruzd, a także temu, jak powstają elementy odpowiedzialne za podanie materiału siewnego do gleby, takie jak specjalna rurka, przez którą nasiona trafiają do utworzonych (przy pomocy wspomnianej redlicy) w glebie bruzd, czy koło kopiujące redlicy, które zasypuje bruzdy i ugniata ziemię.
Pokażemy też dział profili stalowych, gdzie będzie można zobaczyć jak laserowo wycinane są elementy konstrukcyjne siewnika, a następnie – zobaczymy jak owe elementy są spawane.
Ponadto, przyjrzymy się obróbce cieplnej talerzy siewnika (w temperaturze 900 stopni Celsjusza), a także temu, jak nadawany jest im ostateczny kształt w specjalnej prasie. Pokażemy również jak wygląda proces hartowania elementów siewnika, a następnie – przygotowanie detali do malowania proszkowego, które nie tylko nadaje im barwy, ale i zabezpiecza ich powierzchnię przed korozją. Na końcu zobaczymy jak wygląda montaż poszczególnych części siewnika.
Dodaj komentarz