Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Technologie

Współpraca Microsoft-Azoty, czyli sztuczna inteligencja w rolnictwie

Na naszym portalu pisaliśmy o wielu przykładach wykorzystania sztucznej inteligencji. Pomaga ona choćby w większym wydobyciu gazu przez firmę PGNiG. Inny przykład to technologia opracowana przez polskich inżynierów z Soft Blue, którzy utworzyli system SI umożliwiający racjonalizację zużycia wody. Tym razem w nowoczesne rozwiązania postanowiła zainwestować firma Azoty. Firma zawarła porozumienie z technologicznym gigantem.

Kilka dni temu kierownictwo Grupy Azoty podpisało umowę z firmą Microsoft. Porozumienie między polskim producentem chemicznym a informatycznym koncernem zakłada kilka elementów. Microsoft ma nie tylko dostarczyć systemy sztucznej inteligencji, ale także przeszkolić pracowników z grupy Azoty.

Rolnictwo precyzyjne

Zakład Grupy Azoty Puławy. Fot. grupaazoty.com

Zakład Grupy Azoty Puławy. Fot. grupaazoty.com

Jedno z zaleceń Komisji Europejskiej dotyczy realizowania zasad rolnictwa precyzyjnego. Chodzi o jak największą efektywność nawożenia i zmniejszenie wpływu chemii na środowisko naturalne.

Umowa Microsoftu i Azotów zakłada wprowadzenie technologii, która umożliwi stosowanie systemów rolnictwa precyzyjnego. Dzięki danym sztucznej inteligencji, rolnicy będą mogli bardziej precyzyjnie zaplanować strategię nawożenia upraw.

To jednak nie wszystko. Systemy Microsoftu pomogą także w opracowaniu modeli predykcyjnych opartych na metodach statystycznych. Dzięki nim, Azoty będą mogły mieć większą kontrolę nad zarządzaniem ryzykiem awarii swoich instalacji. Technologia pomoże również w identyfikacji wpływu parametrów pracy instalacji na jakość produktów.

Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że techniki obrazowania satelitarnego mogą także pomóc rolnikom? To kolejny z elementów umowy Azoty-Microsoft. W oparciu o chmurę obliczeniową, na podstawie danych z satelity, klienci grupy Azoty będą mogli bardziej optymalnie zarządzać uprawami rolnymi. To także wpisuje się w strategię rolnictwa precyzyjnego.

Technologia dla pracowników

Kierownictwo Grupy Azoty zdaje sobie sprawę, że oprócz wprowadzania nowoczesnych narzędzi, ważną rolę odgrywają cyfrowe kompetencje pracowników. Dlatego współpraca z informatycznym gigantem zakłada także przeprowadzenie szkoleń dla członków załogi Azotów. Producent chemiczny dołączy do programu Enterprise Skills Initiative, umożliwiającego kształcenie ekspertów o najwyższych kompetencjach chmurowych.

– Cyfrowa transformacja zaczyna się od ludzi. Technologia idzie z nią tak naprawdę w parze. Aby myśleć o rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce musimy mieć pewność, że pracownicy mają dostęp do odpowiednich technologii i są wyposażeni w wiedzę oraz mapę pomagającą się poruszać po tym świecie – mówi Michał Gołębiewski, członek zarządu Microsoft w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *