W jaki sposób łączy się podwozie z nadwoziem? Jak wygląda nakładanie samochodowego dachu? Najnowszy odcinek programu „Fabryki w Polsce” z pewnością zachwyci każdego fana motoryzacji. W fabryce Volkswagena Poznań zobaczycie produkcję modelu Caddy 5.
Zakłady Volkswagena Poznań to kilka obiektów. W poznańskim Antoninku mieści się główna siedziba przedsiębiorstwa, to tutaj powstają modele Caddy oraz Transportery. Natomiast kilkanaście kilometrów dalej, na Wildzie, znajduje się jedna z największych w Europie odlewnia VW Poznań. Pracownicy odlewni produkują nowoczesne komponenty aluminiowe, które trafiają do fabryki koncernu na całym świecie. Więcej o poznańskiej odlewni możecie przeczytać TUTAJ.
Wielkopolskie zakłady VW znajdują się także we Wrześni i Swarzędzu. W pierwszej z fabryk produkowany jest model Crafter. Powierzchnia zakładu wynosi 220 hektarów, co odpowiada wielkości trzystu piłkarskich boisk. Z kolei w Swarzędzu mieści się Zakład Zabudów Specjalnych oraz Park Dostawców.
Spawalnia, lakiernia i roboty
Jak możecie zobaczyć w naszym programie, fabryka VW Poznań to obiekt kategorycznie zautomatyzowany. W programie czeka Was wizyta w spawalni, gdzie łączone są poszycia boczne samochodu, możecie także obejrzeć laserowe spawanie dachu.
Nasza kamera będzie też obecna w lakierni zakładu, gdzie zobaczymy m.in. odtłuszczanie, szlifowanie karoserii oraz nakładanie lakieru na nowe pojazdy. Zobaczymy także montowanie wyposażenia pojazdu, np. szyb. Jednym z ciekawszych momentów odcinka może być łączenie podwozia z nadwoziem.
Fabryka VW Poznań w ciągu dnia produkuje 750 samochodów. Warto dodać, że firma to jeden z największych pracodawców w Polsce. W wielkopolskich zakładach jest zatrudnionych ponad 10 tysięcy pracowników.
Dodaj komentarz