Fabryka Avon w Garwolinie

Fabryka Avon w Garwolinie

Aktualności

Jak wygląda produkcja w firmie Avon?

Garwolin. To niespełna 20-tysięczne miasteczko, położone na południe od Warszawy. Ale to właśnie tutaj mieści się największa i najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka firmy Avon. Jesteście ciekawi, jak funkcjonuje fabryka? Znany producent kosmetyków udzielił nam kilku informacji o swojej produkcji.

 

48 tys. zamówień wyrobów gotowych i  35 tys. mieszań mas kosmetycznych w ciągu roku. Wydajność linii produkcyjnej? Ok. 200 sztuk w ciągu minuty. Te liczby pokazują potencjał  przemysłowy Avon Operations Polska (AOP).

Trzy operacje

Przedstawiciele AOP uchylili rąbka tajemnicy na temat produkcji w ich fabryce. W Garwolinie mamy do czynienia z trzema głównymi obszarami produkcji.

Największa cześć wolumenu (47%) w zakładzie to produkcja kremów, szamponów, odżywek, emulsji do pielęgnacji i ciała. Cały proces rozpoczyna się w mieszalni – czyli „kosmetycznej kuchni”. Dwadzieścia cztery mieszalniki są ze sobą łączone (proces trwa ok. 4-12 godzin), po czym trafiają do pakowalni, gdzie siedemnaście urządzeń napełnia masę kosmetyczną.

Nieco mniejszą część produkcji (ok. 40%) stanowi linia produkcyjna perfum, tuszu do rzęs, błyszczyków i podkładów. „Właściwy proces produkcji rozpoczyna się w mieszalni. To tam w 22 mieszalnikach, według określonej receptury, łączone są wszystkie składniki, a cały proces, polegający na podgrzewaniu, chłodzeniu i mieszaniu, zajmuje od 2 do 10 godzin. Gotowa masa kosmetyczna zostaje następnie skontrolowana przez dział jakości i jest transportowana do linii napełniającej, gdzie na 14 liniach pakujących, zostaje ona umieszczona we właściwych opakowaniach. W tej operacji tygodniowo produkuje się  1,7 miliona butelek perfum, 630 tysięcy tuszy do rzęs i błyszczyków oraz 780 tysięcy emulsji” – informuje firma Avon Operation Polska.

Natomiast 13% wolumenu w fabryce stanowią szminki i balsamy do ust. Na tej linii produkcyjnej znajdziemy cztery miksery, a czas przygotowania jednej partii masy kosmetycznej to ok. 6 godzin. „Zanim jednak trafi ona do Pakowalni, gdzie znajduje się
5 linii napełniających, Dział Jakości przeprowadza liczne testy, mające na celu skontrolowanie zgodności ze standardami takich parametrów, jak: kolor, zapach i aplikacja na skórze. Następnie masa trafia do linii napełniającej i to właśnie tam rozpoczyna się proces przygotowania szminki, która musi być nie tylko funkcjonalna, ale również pięknie wyglądać. Kluczowym momentem produkcji jest przenoszenie uformowanych sztyftów z formy do opakowania” – informuje AOP.

Największy pracodawca w regionie

Firma Avon jest obecna w Polsce od 1997 roku. Zakład Garwolinie zajmuje powierzchnię prawie 50 tys. m2. Każdego dnia wytwarza się tu ok. 320 ton masy kosmetycznej, która jest wykorzystywana do produkcji 1,4 mln sztuk kosmetyków.

W garwolińskiej fabryce Avon pracuje ponad 1 tys. pracowników, co czyni firmę jedną z najważniejszych pracodawców w województwie mazowieckim.

One thought on “Jak wygląda produkcja w firmie Avon?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *