Technologie

Jak się sprawdza fotoradary? Tak wyglądała kontrola urządzeń na lotnisku w Toruniu [VIDEO]

Zdjęcia, które zostały wykonane przez fotoradar nie należą do ulubionych. Musimy jednak pamiętać, że ich podstawowy cel to zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach. Aby tego dokonać, urządzenia powinny charakteryzować się odpowiednimi możliwościami technicznymi. To właśnie te kwestie były sprawdzane przez specjalistów z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Przedstawiciele Inspektoratu Transportu Drogowego zamierzają zakupić 358 urządzeń, które będą zdalnie rejestrować wykroczenia na drogach. W tym celu kilkanaście dni temu na toruńskim lotnisku przeprowadzono badania fotoradarów, które wkrótce mogą stanąć na polskich szosach.

– Wykonawca umowy ma dostarczyć oraz zainstalować fotoradary, które będą mogły pracować w trudnych warunkach pogodowych, wysokiej i niskiej temperaturze powietrza, rejestrować prędkość do co najmniej 220 km/h. Fotoradar ma umożliwiać rejestrację wykroczeń w obu kierunkach ruchu, a jakość wykonanych zdjęć musi być wysoka – informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (organ ITD).

Oprócz tego zamontowany fotoradar powinien mieć zdolność identyfikowania pojazdu, którego kierowca popełnił wykroczenie spośród innych samochodów,  znajdujących się na co najmniej trzech sąsiednich pasach ruchu.

W celu wyłonienia odpowiedniego urządzenia specjaliści z CANARD przeprowadzili różnorodne symulacje drogowe. Przykładowo: eksperci dokonywali pomiarów, gdy pojazdy znajdowały się jednocześnie na czterech pasach ruchu. Centrum zapewnia także, że testy były prowadzone zarówno w dzień, jak i po zmroku.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądało testowanie fotoradarów, to zobaczcie nagranie, które udostępniło CANARD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *