Stacja paliw

Stacja paliw

Aktualności

To jest już koniec… niskich cen paliwa?

Pandemia koronawirusa przyniosła sporo szkód dla gospodarki. Jednak wśród wielu bolączek, jedną z pozytywnych wiadomości były niskie ceny na stacjach paliw. 3,40 zł za litr benzyny to absolutny rekord, który padł na polskich stacjach na początku maja.

Wiele jednak wskazuje, że nadzwyczajnie niskie ceny za paliwo powoli przechodzą do historii. Coraz bardziej łagodzone obostrzenia spowodowały zwiększoną konsumpcję.

– Rynek międzynarodowy odbija w górę za sprawą ograniczeń produkcyjnych ropy i poprawy podaży. To samo dzieje się także na krajowym rynku paliw. To, co oznacza poprawę sytuacji gospodarczej może niestety negatywnie odbijać się na wysokości indywidualnych wydatków na tankowanie – zauważa dr Jakub Bogucki, analityk z portalu e-petrol.pl.

Według danych portalu najbardziej podrożał olej napędowy. Jeszcze w poprzednim tygodniu kosztował on średnio 3,99zł/litr, a obecnie jego wartość wzrosła o 6 groszy. Nieco mniej podrożała stawka za gaz, za który obecnie średnio zapłacimy 1,73/litr (w poprzednim tygodniu 1,69zł/l). Natomiast za litr benzyny Pb98 kierowcy zapłacą przeciętnie 4,34/l (3 grosze więcej), a Pb95 3,99zł/l (2 grosze więcej).

Najtaniej za paliwo zapłacimy na Górnym Śląsku, natomiast najdroższe ceny za benzynę i gaz notuje się w województwie zachodniopomorskim, a za litr oleju napędowego na Mazowszu.

– Spodziewamy się, że do końca tego tygodnia cena popularnej 95-ki uplasuje się w przedziale 3,97 – 4,12 zł/l. Zmiana w górę dla oleju napędowego będzie również odczuwalna i jego cena znajdzie się w przedziale 3,99 – 4,12 zł za litr. Prognoza dla gazu LPG to pomiędzy 1,69 – a 1,78 zł za litr– dodaje dr Bogucki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *