Coraz więcej zakładów korzysta z sztucznej inteligencji. Pomaga ona, np. w racjonalizacji zużycia wody, jest także w stanie zapobiegać awariom w Elektrociepłowni. Na takie rozwiązanie zdecydował się postawić polski producent miedzi – Grupa KGHM. Jaki był cel zastosowania nowoczesnej technologii?
Piec zawiesinowy to najważniejsze miejsce w Hucie Miedzi „Głogów”. Istnieje potrzeba stałego nadzoru nad tym urządzeniem. Podczas osiągania bardzo dużych temperatur (nawet 1300 stopni Celsjusza), wyzwaniem staje się stabilizacja ciepła w szybie reakcyjnym.
Z tego powodu Grupa KGHM zorganizowała hackathon CuValley Hack. Podczas specyficznego konkursu w 2021 r. analitycy i programiści mieli zaproponować rozwiązanie, które byłoby w stanie usprawnić stabilizację ciepła.
Najlepsze rozwiązanie zaproponowali młodzi programiści z Data Drivers. Od tego czasu trwało wdrażanie algorytmów sztucznej inteligencji w Hucie Miedzi „Głogów”. Kilka dni temu proces implementacji technologii został zakończony.
Przewidywać i reagować
Dzięki innowacyjnej technologii będzie możliwe przewidywanie (z 100% skutecznością!) strat ciepła w szybkie reakcyjnym. Co więcej sztuczna technologia zaprogramowana przez polskich inżynierów może również automatycznie wyregulować parametry.
Te dwa procesy będą miały istotny wpływ na zwiększenie efektywności wytopu miedzi.
– KGHM ciągle wdraża nowoczesne rozwiązania informatyczne. Jesteśmy głęboko przekonani, co jest oczywiście poparte licznymi pozytywnymi efektami tego typu zastosowań, iż w obecnej dobie jest to klucz do poprawy efektywności zarówno technologicznej, jak i ekonomicznej – dodał Przemysław Wiśniewski, dyrektor naczelny Huty Miedzi „Głogów”.
—
Kilka lat temu razem z kamerą programu Fabryki w Polsce odwiedziliśmy Hutę Miedzi w Głogowie. Odcinek, w którym pokazaliśmy wydobywanie miedzi, srebra i złota, zobaczycie TUTAJ.
Dodaj komentarz