Technologie

Lotos zakupił najnowocześniejszy pojazd gaśniczy [ZDJĘCIA]

W szerokim składzie Grupy Lotos znajduje się także spółka Lotos Straż. Jej pracownicy prowadzą działania ratownicze i gaśnicze na terenie zakładów Lotosu. Aby dbać o bezpieczeństwo rafinerii firma inwestuje w sprzęt. Kilka dni temu do spółki trafił najnowocześniejszy i najbardziej wszechstronny pojazd gaśniczy. Jakie ma możliwości?

Nowy pojazd gaśniczy Lotos Straż. Fot. Lotos

Nowy pojazd gaśniczy Lotos Straż. Fot. Lotos

11 metrów długości i 30 ton masy. To parametry nowego samochodu gaśniczego Lotos Straż.

Pojazd jest wyposażony w nowoczesną pompę o wydajności 7 tys. l/min. Działko, które jest zamontowane na dachu samochodu, może wyrzucać wodę na odległość 100 metrów. Warto dodać, że działko posiada możliwość obrotu o 360 stopni, a sam proces sterowania odbywa się zdalnie.

Kolejną z funkcji nowego pojazdu Lotos Straż jest linia szybkiego natarcia o długości 20 m (z możliwością przedłużenia). Samochód posiada też linię szybkiego natarcia CO2, jej długość to aż 60 metrów.

Wielki, ale zrywny pojazd

Nowy pojazd gaśniczy Lotos Straż. Fot. Lotos

Nowy pojazd gaśniczy Lotos Straż. Fot. Lotos

To nie koniec możliwości nowego wozu strażackiego Lotos Straż. Podczas akcji gaśniczej urządzenie może równocześnie podawać trzy środki gaśnicze, czyli wodę, pianę i proszek gaśniczy.

Warto również wspomnieć o samym pojeździe. Choć jest on bardzo ciężki, to można nim jeździć prawie jak samochodem osobowym. Duża w tym zasługa wysokoprężnego silnika zamontowanego w pojeździe strażackim. Jego moc to 450KM, a maksymalny moment obrotowy to 2350 Nm.

Strażacy uczestniczący w akcji gaśniczej mogą korzystać z systemu kamer 360 stopni oraz czujników cofania. Dzięki temu łatwiej będzie manewrować pojazdem na wąskich drogach pomiędzy instalacjami rafinerii.

Pojazd pomoże nie tylko w rafinerii

Najnowszy pojazd Lotos Straż jest w stanie gasić pożary ciał stałych, cieczy, gazów oraz urządzeń pod napięciem elektrycznym. Urządzenie poradzi sobie także z opanowaniem ognia w serwerowniach, pomieszczeniach teletechnicznych czy archiwach.

Nowy samochód gaśniczy będzie używany do ochrony przeciwpożarowej na terenie rafinerii Grupy. Lotos podkreśla jednak, że urządzenie będzie także uczestniczyć w akcjach ratunkowych Państwowej Straży Pożarnej na terenie Gdańska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *