Praca w fabrykach

Młodszy szlifierz → brygadzista → programista maszyn CNC. Praca w fabryce firmy Gühring

Narzędzia do wiercenia, frezowania czy gwintowania. Pogłębiacze, wiertła lub przyrządy ostrzarskie. To tylko przykłady z kilku tysięcy typów produktów, które wytwarzane są w zakładach firmy Gühring. Wraz z kamerą programu „Akcja rekrutacja” zobaczyliśmy kulisy pracy w polskiej fabryce firmy, która mieści się w Dąbrowie Górniczej.

Nazwa spółki pochodzi od Gottlieba Gühringa, który w 1898 założył przedsiębiorstwo. Zapewne nie zdawał on sobie sprawy, że 120 lat później jednym z zarządzających firmą będzie jego prawnuk.

Rzeczywiście Gühring to rodzinne przedsiębiorstwo przekazywane z pokolenia na pokolenie. Po Gottliebie w 1921 r. władzę w firmie przejął jego syn – Oskar. W tym czasie pracownicy przedsiębiorstwa produkowali już 50 różnych rodzajów wierteł spiralnych. Jednak największy rozwój rodzinnej firmy przypadł po zakończeniu wojny, kiedy to prezesem został wnuk założyciela – Jörg Guhring. W latach 70. rozpoczął on ekspansję firmy – najpierw w Anglii, a potem w Stanach Zjednoczonych.

– W 1981 r. Gühring [Jörg – przyp. red.] opracował pierwsze wiertło kręte z powłoką TiN – kamień milowy w technologii obróbki skrawaniem. Początkowo wyśmiewane jako narzędzie marketingowe, te stają się one standardem dla całej branży. Narzędzia powlekane drastycznie obniżają koszty produkcji. Tymczasem zwiększenie żywotności dwu- lub trzykrotnie nie jest rzadkością – informuje firma na swojej stronie internetowej. Jörg Gühring nadal kieruje firmą, ale warto dodać, że od 2000 r. za dział sprzedaży i marketingu odpowiedzialny jest jego syn – Olivier.

Dzisiaj Gühring to światowy lider w produkcji najwyższej jakości narzędzi rotacyjnych do obróbki skrawaniem. Łączna sprzedaż produktów firmy na wszystkich kontynentach osiągnęła ponad 1 miliard euro (dane za 2017r.).

– Łączymy wiedzę we wszystkich dziedzinach, które są ważne dla produkcji narzędzi: własny materiał do narzędzi, rozwój geometrii i własne instalacje do powłok – informuje firma.

Produkty firmy Gühring trafiają do wielu branż, m.in. lotniczej, energetycznej, automotive czy budowy maszyn. Warto jednak dodać, że spółka świadczy także swoim klientom usługi z zakresu regeneracji narzędzi, zarządzania narzędziami, optymalizacji maszyn czy usług cyfrowych, które upraszczają procesy obróbki.

Fabryka Gühring w Dąbrowie Górniczej poszukuje pracowników na następujące stanowiska: operatorzy maszyn CNC, programiści, inżynierowie sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *