Walcarka w krakowskim oddziale Arcelor Mittal. Fot arcelormittal.com

Walcarka w krakowskim oddziale Arcelor Mittal. Fot arcelormittal.com

Aktualności

Inwestycje za 100 mln: nowe silniki walcarki i precyzyjna szlifierka

Krakowski oddział Arcelor Mittal to ważny dostawca stali w Polsce, m.in. dla branży AGD. Niewykluczone, że części pralek czy lodówek, które funkcjonują w Waszych domach, powstały w nowohuckiej fabryce. Jednak, aby zakład Arcelor Mittal mógł kontynuować masową produkcję, konieczne są odpowiednie inwestycje.

W ciągu ostatnich lat międzynarodowy producent stali zainwestował w stolicy Małopolski 500 mln zł. W tym roku realizowane będą trzy projekty, których wartość stanowi ponad 100 mln zł. Chodzi o trzy ważne inwestycje. Co dzięki nim się zmieni?

Lepsza wydajność i ochrona środowiska

Wymiana silników walcarki. To cel pierwszego z projektów. W ramach modernizacji trzy silniki prądu stałego zostaną zastąpione przez jeden silnik prądu zmiennego.

– Wyższa moc silnika umożliwi przyspieszenie walcarki, a tym samym zwiększy wydajność linii – wyjaśnia Wojciech Koszuta, dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich w ArcelorMittal Poland.

Firma podkreśla także aspekt środowiskowy inwestycji. Choć zwiększą się moce produkcyjne walcarki, nie wzrośnie wykorzystanie energii elektrycznej.

Automatyzacja produkcji

Walcownia walcówki w sosnowieckim zakładzie Arcelor Mittal

Walcownia walcówki w sosnowieckim zakładzie Arcelor Mittal

Druga z inwestycji to modernizacja linii trawienia blach, która zostanie zautomatyzowana.  – Zwiększy się liczba kręgów blachy gorącowalcowanej przygotowywanych jednocześnie do trawienia, a taśmę opakowaniową będzie z nich ściągał robot. Pełna automatyzacja procesu czeka także odcinek wyjściowy linii: zainstalowana zostanie nowa zwijarka, automat do wiązania kręgów bednarką i nowe wózki do transportu kręgów – wyjaśniają przedstawiciele Arcelor Mittal.

Pracownicy nowohuckiego zakładu czekają także na nową szlifierkę. Urządzenie, która tu trafi, ma być nie tylko w pełni automatyczne, ale będzie w stanie pracować z dużą dokładnością. Odchylenie szlifowanych powierzchni nie przekroczy 0,002 mm na metr.

Zakończenie programu trzech inwestycji w krakowskim oddziale Arcelor Mittal jest planowane do końca 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *