Nowoczesna technologia. Fot. Pixabay

Nowoczesna technologia. Fot. Pixabay

Technologie

Optymalizacja kosztów czy mniejsze zużycie energii. Co można zyskać na Przemyśle 4.0?

W wielu przedsiębiorstwach pandemia wywołała popłoch – nastąpiły przerwy w produkcji czy znaczne opóźnienia dostaw. Nieco inaczej sytuacja wyglądała wśród firm posiadających rozwiązania Przemysłu 4.0. Według jednego z badań* aż 94% przedsiębiorstw, które posiadały takie systemy, mogło swobodnie kontynuować działalność po wybuchu epidemii. Przeczytajcie o kilku takich rozwiązaniach, które proponuje znana polska marka – Comarch. (Artykuł sponsorowany)

Firma z Krakowa oferuje systemy, które gwarantują stały monitoring nad procesami produkcyjnymi. Zdalny dostęp do danych w czasach pandemii może okazać się niezbędny dla prawidłowej działalności fabryki. Dzięki Przemysłowi 4.0 producenci mogą optymalizować koszty, zmniejszać koszty energii i mieć pełną kontrolę nad pracą maszyn w swoich zakładach. Jak to możliwe?

Prześledźmy kilka rozwiązań, które oferuje Comarch. Poznamy możliwości aplikacji MES Industry 4.0, technologii Smart Metering oraz Asset Tracking. Jakie korzyści mogą one przynieść dla przedstawicieli świata przemysłu?

Dane bezpośrednio z produkcji

System Comarchu

System Comarchu

Jedną z najważniejszych rzeczy w fabrykach są dane. To one przedstawiają rzeczywisty stan produkcji. To na ich podstawie kierownicy podejmują kluczowe decyzje. Problem może być wtedy, gdy pozyskane dane są przekłamane. Dzieje się to najczęściej wtedy, gdy raporty nie pochodzą bezpośrednio z linii produkcyjnej.

Dlatego Comarch uruchomił aplikację MES Industry 4.0. Dzięki temu rozwiązaniu, producent może na bieżąco – często też zdalnie – nadzorować procesy. Stałe monitorowanie danych umożliwia znalezienie oraz wyeliminowanie błędów w czasie produkcji.

Aplikacja Comarchu pozwala także na ograniczenie prac manualnych. Dostęp do wszelkich danych fabryki jest zautomatyzowany. Nie ma też obawy z rzetelnością wyników – otrzymane raporty pochodzą bezpośrednio z linii produkcyjnej, przez co producent nie musi obawiać się opóźnień w dostępie do danych.

Mniejsze rachunki za energię?

Według analiz Komisji Europejskiej koszty zużycia energii stanowią największą część w strukturze wydatków sektora przemysłowego. Dlatego coraz poważniejszym problemem dla polskich producentów mogą być rosnące koszty energii.

Warto jednak, aby producenci zadali sobie kilka pytań. Czy faktycznie potrzebują aż tak dużych zasobów energii? Czy pomiary mediów dokonywane przez pracowników są prawidłowe? Bez stałego dostępu do danych ciężko dokonać odpowiedniej optymalizacji kosztów.

Rozwiązaniem tego problemu może być Smart Metering. Produkt Comarchu to inteligentny system pomiarowy, który umożliwia zdalny odczyt danych z liczników wody, gazu, energii elektrycznej czy innych mediów. Dzięki tej technologii, kierownictwo fabryki może stale kontrolować zużycie mediów, a co istotne, zaplanować dalszą produkcję tak, by zapewnić jej ciągłość przy jak największej optymalizacji czasu dostaw. Będzie mieć to duży wpływ na mniejsze koszty zużycia energii.

Automatyczna identyfikacja maszyn

System Comarchu

System Comarchu

Niektórzy producenci zmagają się z problemem wielokrotnego przenoszenia maszyn, często między budynkami. Musi wtedy nastąpić przezbrojenie tych urządzeń. W takich przypadkach pracownicy posługują się „papierową” dokumentacją, a wtedy niełatwo o błąd. Takie pomyłki mogą powodować opóźnienia w produkcji, co pociąga za sobą negatywne konsekwencje.

Co proponuje Comarch? Asset Tracking to chmurowy system, który zapewnia automatyczną identyfikację i lokalizację kluczowych zasobów firmy. Dzięki tej technologii producent może zdalnie śledzić lokalizację maszyn, narzędzi czy pojazdów potrzebnych do produkcji.

Comarch Asset Tracking umożliwia bardzo szybkie znalezienie materiałów na mapie fabryki. Korzystając z historii lokalizacji, firma może optymalizować przemieszczanie się zasobów.

Technologia Przemysłu 4.0 ma wpływ na kilka aspektów działalności przedsiębiorstwa. Wyżej przedstawione produkty Comarchu udowadniają, że można sporo zaoszczędzić na stałym, zdalnym dostępie do danych. Jednak Przemysł 4.0 to nie tylko lepsza kondycja finansowa firmy, ale także aspekty ekologiczne. We współczesnym świecie, politycy coraz bardziej zwracają uwagę na kwestie ochrony środowiska. Smart Metering to to tylko jeden z przykładów, w jaki sposób można ograniczyć zużycie energii, co przyczyni się do poprawy finansów, ale także pomoże w walce o czyste środowisko.

Jedną z najważniejszych cech dobrego przedsiębiorcy jest elastyczność. Pokazała to zwłaszcza pandemia koronawirusa, gdzie wielu producentów miało duży problem z adaptacją do nowych, niełatwych warunków prowadzenia biznesu. Dlatego jedną z najważniejszych zalet produktów Comarchu jest elastyczność, bo dzięki zdalnemu dostępowi do danych i możliwości stałego monitorowania swojej fabryki, producenci mogą o wiele łatwiej „przestawić się” na nowe warunki prowadzenia firmy.

*Ankieta przeprowadzona przez McKinsey

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *