Zakład VW Crafter we Wrześni. Fot. VW Poznań

Zakład VW Crafter we Wrześni. Fot. VW Poznań

Aktualności

Volkswagen wstrzymuje produkcję. Co dalej z fabryką w Wielkopolsce?

Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów sprzedaż nowych samochodów w UE zmalała o jedną czwartą. Główny powód to brak dostępu do kluczowych komponentów. Z tego powodu przez obecny tydzień nie będą pracowały dwie fabryki Volkswagena Poznań.

Wielkopolskie zakłady we Wrześni i Poznaniu od 18 października wstrzymują produkcję samochodów. Fabryka ma pozostać zamknięta do 22 października.

Zakład VW Crafter we Wrześni. Fot. VW Poznań

Zakład VW Crafter we Wrześni. Fot. VW Poznań

Zakłady VP to nie jedyne obiekty, które tracą z powodu braku komponentów, przede wszystkim półprzewodników. Także inne polskie zakłady autotmotive są zmuszone do takich kroków– np. fabryka Opla w Tychach w październiku będzie zawieszona przez 14 dni. Podobnie wygląda sytuacja za granicą, choćby w Czechach zostanie wstrzymana produkcja Skody.

Volkswagen Poznań podkreśla, że firma nie przewiduje zwolnień pracowników. Załoga fabryki, w trakcie przestoju, wykorzysta zaległe urlopy wypoczynkowe lub dni wolne z powodu wypracowanych nadgodzin.

Nie wiadomo w jaką stronę rozwinie się sytuacja na rynku motoryzacyjnym. Warto jednak podkreślić, że ta branża to ważna część polskiej gospodarki, która przed pandemią generowała ok. 8% PKB i 20 % eksportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *