Tak wygląda instalacja w Braniewie. Fot. Energa

Tak wygląda instalacja w Braniewie. Fot. Energa

Technologie

Oświetlenie i stacja ładowania w jednym. Ciekawe rozwiązanie Energii

Choć w ostatnich latach widać rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi, to nadal z tego rozwiązania korzysta nieduża część polskich kierowców. Jedna z przyczyn tego stanu rzeczy to niewielka liczba stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Być może nietypowe rozwiązanie zastosowane przez spółkę Energa Oświetlenie przyczyni się do rozwinięcia elektromobilnej infrastruktury.

W Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) uruchomiono stację łączącą oświetlenie uliczne wraz z usługą stacji ładowania samochodów elektrycznych.  To nietypowe rozwiązanie było wcześniej testowane w Gdyni. Dziesięć stacji na terenie północnej Polski zdecydowało się uruchomić taki projekt.

Szybko, oszczędnie i z korzyścią dla miasta

Tak wygląda instalacja w Braniewie. Fot. Energa

Tak wygląda instalacja w Braniewie. Fot. Energa

Rozwiązanie wprowadzone przez Energę daje możliwość szybkiego uruchomienia stacji. Jeżeli na utworzenie stacji wolnostojącej musielibyśmy czekać 14 miesięcy, to przypadku takiej instalacji czas oczekiwania wynosi zaledwie 3-4 miesiące. Co równie istotne, w przypadku utworzenia tego typu stacji ładowania nie ma potrzeby zapewnienia dodatkowego zasilania słupa.

Rozwiązanie uruchomione przez Energa Oświetlenie (grupa Orlen) pozwala na oszczędności. W ramach projektu następuje modernizacja oświetlenia, gdyż zostają zamontowane energooszczędne oprawy LED. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 60% energii elektrycznej, która może być wykorzystana na potrzeby stacji ładowania.

Jakie są inne korzyści takiego rozwiązania? Dzięki połączeniu stacji ładowania i słupów oświetleniowego… może wzrosnąć popularność danego miasta. Po uruchomieniu projektu dana stacja pojawia się na mapie obiektów ładowania pojazdów elektrycznych, dzięki czemu przyjedzie tu większa ilość kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *