Czy energetyka odnawialna zastąpi kiedyś węgiel?

Czy energetyka odnawialna zastąpi kiedyś węgiel?

Praca w fabrykach

Zielone miejsca pracy: czym są i jak na nie patrzą polskie firmy?

Zapewne duża część z Was wie kim są „białe kołnierzyki”. To pracownicy biurowi, urzędowi, wykonujący zawody niewymagające pracy fizycznej. Jednak w ciągu ostatnich lat coraz więcej mówi się o zatrudnianiu „zielonych kołnierzyków”. Jak polscy pracodawcy patrzą na nowy trend?

Zielone miejsca pracy to takie profesje, które powstały w wyniku walki o ochronę środowiska i zmian klimatycznych w ciągu ostatnich lat. W ramach „zielonych kołnierzyków” można pracować przy odnawialnych źródłach energii, budownictwie czy gospodarce odpadami.

Firma ManpowerGroup przeprowadziła badanie, w którym przeanalizowano jaki jest stosunek właścicieli polskich firm do tworzenia zielonych miejsc pracy.

Według ankiety 63% polskich firm prowadzi rekrutację na zielone miejsca pracy. Z kolei 30% przedsiębiorstw w naszym kraju zaczyna rozpoznawać i definiować swoje wymagania dotyczące „zielonych kołnierzyków”.

– Rządy wielu krajów wprowadzają regulacje (np. związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych), przez co firmy chcąc dostosować się do nich, zatrudniają dedykowane temu osoby. Duży wpływ ma również rozwój technologii, elektromobilność czy inteligentne sieci energetyczne. Dzięki działaniom na rzecz środowiska, inwestowaniu w innowacje technologiczne i reagowaniu na społeczne oczekiwania, organizacje zachowują przewagę rynkową, a branże stają się liderami w tworzeniu zrównoważonej przyszłości ­­– twierdzi Karolina Grula, ekspertka rynku pracy, partner rekrutacyjny w Manpower.

Jakie firmy chcą otwierać zielone miejsca pracy?

Z badania ManpowerGroup wynika, że zielone miejsca pracy chcą uruchomić przede wszystkim duże firmy (powyżej 250 osób).

Najbardziej zainteresowani „zielonymi kołnierzykami” są spółki z branży transportu, logistyki i motoryzacji (75%), energetyki i usług komunalnych (75%), IT (74%), przemysłu i surowców (66%) oraz usług komunikacyjnych (61%).

Na podstawie przeprowadzonych ankiet można stwierdzić, że w ramach zielonych miejsc pracy poszukuje się głównie pracowników do działów produkcji, sprzedaży i marketingu oraz logistyki i operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *