Aktualności

Polak na czele fabryki Toyoty. „To bezprecedensowa sytuacja”

Po raz pierwszy w historii, na stanowisku prezesa fabryki japońskiego koncernu usiądzie Polak. Dariusz Mikołajczak – bo o nim mowa – od wielu lat związany jest z Toyotą. Od początku przyszłego roku będzie odpowiedzialny za realizację projektów wartych kilka miliardów złotych.

Obecny prezes Toyota Motor Manufacturing Poland – Eiji Takeichi wróci do centrali koncernu po czterech latach. W czasie jego kadencji doszło m.in. do połączenia obu zakładów (w Jelczu-Laskowicach oraz Wałbrzychu). Ponadto polski oddział Toyoty został zaangażowany w realizację projektów wartych kilka miliardów złotych.

W Polsce powstają m.in. elektryczne przekładnie hybrydowe oraz silniki benzynowe Toyota New Global Architecture. Szerzej o tych projektach przeczytacie w naszych tekstach.

Produkcja silników do napędu hybrydowego. Fot. Toyota Motor Manufacturing Poland

Produkcja silników do napędu hybrydowego. Fot. Toyota Motor Manufacturing Poland

Nowy prezes będzie miał za zadanie doprowadzić do uruchomienia jednej z nowych linii produkcyjnych silnika benzynowego w kwietniu przyszłego roku. Natomiast w 2021 r. w Wałbrzychu powinna rozpocząć się fabrykacja współpracującej z nim elektrycznej przekładni hybrydowej. Polski oddział Toyoty podkreśla, że po uruchomieniu wszystkich zakładów, ich pracownicy będą wytwarzać 309 tys. jednostek napędowych rocznie.

Dariusz Mikołajczak – absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej – jest związany z japońskim koncernem od 2000 r. Zaczynał jako manager produkcji, a następnie awansował na kolejne szczeble w strukturze polskiego oddziału Toyoty. Od stycznia 2012 r. do grudnia 2013 r. został oddelegowany do działu inżynierii w największym zakładzie produkcyjnym Toyoty – Kamigo. Od kwietnia 2017 r. pełni funkcję dyrektora fabryki w Jelczu-Laskowicach.

Nominacja Mikołajczaka to przełomowa chwila. Japońskie kierownictwo niechętnie powierza kierownicze funkcje ludziom spoza swojego grona. To bezprecedensowa sytuacja – nigdy dotąd polski manager nie piastował tak wysokiego stanowiska w światowej strukturze fabryk Toyoty – podkreśla w komunikacie prasowym dział prasowy Toyoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *