Zakończyły się kilkuletnie badania technologów z Politechniki Gdańskiej. Po długich analizach udało się uzyskać biotworzywo o właściwościach termoplastycznych. Obecnie trwają prace nad komercjalizacją produktu. – Nie chodzi nam o to, żeby sprzedać nasz produkt jakkolwiek, ale aby to zrobić z jak największym pożytkiem dla społeczeństwa – powiedział PAP Robret Bajko z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdanskiej
Opracowany materiał składa się z innowacyjnej kompozycji termoplastycznej skrobi oraz biopolimeru – poliaktydu. Podczas długich badań analizowano poszczególne właściwości i proporcje składników.
Materiał został wynaleziony w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Powstał do tego specjalny zespół, na czele którego stała prof. Helena Janik.
Wynalezione biotworzywo może być wykorzystane np. do produkcji naczyń jednorazowych. Dlaczego? Przede wszystkim produkt ma właściwości termoplastyczne – można uformować materiał o zróżnicowanej formie. Ponadto uzyskany materiał jest wytrzymały oraz całkowicie biodegradowalny.
Obecnie Centrum Transferu Wiedzy i Technologii jest w trakcie poszukiwań przedsiębiorców, którzy byliby zainteresowani komercyjnym wykorzystaniem biotworzywa. W rozmowie z PAP Robert Bojko podkreślił, że Centrum ma swoje wymagania odnośnie sprzedaży produktu. Przedsiębiorca powinien spełnić stawiane przez Centrum warunki np. to by opracowany produkt funkcjonował z pożytkiem dla klientów.
Źródło: PAP
Dodaj komentarz