Ładowanie pojazdu elektrycznego

Ładowanie pojazdu elektrycznego

Aktualności

Polska będzie wkrótce elektromobilna? Rząd ma pomysł na budowę fabryki samochodów elektrycznych

W 2025 roku po polskich drogach powinno jeździć milion samochodów o napędzie elektrycznym. Tak przynajmniej zakłada projekt premiera Mateusza Morawieckiego. Ostatnie wskaźniki jednak pokazują mało pozytywne trendy w tym zakresie. Dlatego – jak donosi Dziennik Gazeta Prawna – pojawiły się plany powstania fabryki samochodów elektrycznych, wartej 4,5 mld zł. Na ile jest to realne założenie?

Według rozmówców DGP finansowanie nowej fabryki samochodów elektrycznych miałoby w większości pochodzić z polskich koncernów energetycznych – udziałowców projektu ElectroMobility Poland. EP została utworzona do celów promowania elektromobilności wśród Polaków, w tym celu przeprowadzono m. in. konkurs na wizualizację polskiego samochodu elektrycznego. – Głównym celem ElectroMobility Poland jest opracowanie pojazdu, odpowiadającego potrzebom i oczekiwaniom kierowców, uwzględniającego trendy rynkowe, a także stworzonego przy maksymalnym zaangażowaniu myśli technologicznej polskich inżynierów – pisze o swojej działalności ElectroMobility Poland na swojej stronie internetowej. Założycielami EP są cztery polskie koncerny energetyczne: PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA.

Jednakże według informacji Dziennika Gazety Prawnej wymienione wyżej spółki niechętnie podchodzą do zaangażowania się w projekt budowy fabryki samochodów elektrycznych. Stanowiłoby to zbyt duży wydatek dla koncernów energetycznych, które w ostatnim czasie były zaangażowane w np. budowę nowych sieci energetycznych. – Dlatego grupy energetyczne, które wyłożyły na EP już 70 mln zł (tyle wynosi kapitał zakładowy spółki), wobec braku namacalnych efektów dotychczasowych działań, nie są chętne, by dokładać kolejne pieniądze – czytamy w DGP.

Wydaje się, że projekt miliona samochodów elektrycznych na naszych drogach jest zbyt ambitny i niemożliwy do zrealizowania w przeciągu sześciu lat. O barierach w rozwoju elektromobilności rozmawialiśmy niedawno z przedstawicielami różnych środowisk eksperckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *