Samobieżna haubica "Krab". Fot. HSW

Samobieżna haubica "Krab". Fot. HSW

Aktualności

Ukraińska armia nie ma wątpliwości: „Polskie kraby to najszybsze stworzenia”

Polska technologia wojskowa pełni ważną rolę w walce Ukrainy z rosyjskim agresorem. Pisaliśmy już o znaczeniu dronów FlyEye, pociskach przeciwlotniczych Piorun czy polskich karabinach MSBS Grot. Tym razem Ukraińcy chwalą kolejny polski sprzęt, doceniając jego znacznie w walkach w rejonie Charkowa.

– Czy wiedzieliście, że polskie Kraby są najszybszymi stworzeniami? Popatrzcie na prędkość, z którą poruszają się przez wyzwoloną część regionu charkowskiego. Mają również wysoką szybkostrzelność – napisali na Twiterze przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy.

Samobieżna haubica "Krab". Fot. HSW

Samobieżna haubica „Krab”. Fot. HSW

Chodzi oczywiście o Armatohaubice AHS Krab. 155 mm, czyli broń, która może pełnić funkcję zarówno haubicy, jak i armaty.

Szybkie i mocne

Pod koniec maja polski rząd podjął decyzję o przekazaniu ukraińskiej armii 18 samobieżnych AHS Krab. Niewiele później Ukraina zamówiła kolejne 54 systemy za rekordową kwotę 3 mld złotych.

Ukraińcy cenią Kraby za wysoką szybkostrzelność (60 km/h), moc oraz wysoki stopień komputeryzacji. Urządzenia produkowane w Hucie Stalowa Wola (należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej) spełniają swoje zadania na wschodzie i południu Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *