Aktualności

Sosnowiecka walcownia szybsza od geparda

Huta Arcelor Mittal w Sosnowcu zakończyła drugi etap modernizacji walcowni walcówki. Dzięki inwestycji za 120 mln zł zwiększy się wydajność zakładu oraz zostanie poprawiona jakość produktów. Dzięki temu będzie możliwe otwarcie na nowe rynki.

– Zainwestowaliśmy w tę instalację, dlatego, że zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest ciągłe doskonalenie naszych produktów i dostosowywanie ich do rosnących oczekiwań klientów oraz coraz większej konkurencji na rynku. Walcówka to produkt, który ma szerokie zastosowanie, a zapotrzebowanie na niego nie słabnie – zauważył Bogdan Mikołajczyk, członek zarządu Arcelor Mittal i dyrektor zarządzający Oddziału Wyrobów Długich i Logistyki.

Pierwszy etap projektu miał miejsce od października do grudnia 2018 r. Wtedy modernizacji (lub wymianie) uległy takie elementy walcowni, jak: głowice, silniki, napędy walcarek czy skrzynie wodne. Natomiast rok później udoskonalono ciąg pośredni instalacji, czyli m.in. klatki walcownicze.

Walcownia walcówki w sosnowieckim zakładzie Arcelor Mittal

Walcownia walcówki w sosnowieckim zakładzie Arcelor Mittal

– Dzięki instalacji nowych klatek walcowniczych poprawi się jakość walcowanych produktów, a także wyeliminowane zostaną przewężenia na walcówce. Wzrosną też zdolności produkcyjne, a to dzięki wzrostowi prędkość walcowania do 360km/h (100 m/s) – zauważa Rafał Płazak, kierownik wsparcia w sosnowieckiej hucie, odpowiedzialny za modernizację walcowni walcówki. Firma w komunikacie prasowym zauważyła, że jest to imponująca prędkość – gepard, najszybszy ssak na ziemi porusza się prawie trzy razy wolniej.

Walcówka może pełnić rolę półproduktu. Powstają z niej m.in. siatki ogrodzeniowe, druty spawalnicze, wózki sklepowe czy śruby.

Według kierownictwa Arcelor Mittal inwestycja spowoduje wzrost wydajności zakładu do 800 tys. ton rocznie. Co więcej, zmodernizowana walcownia ma wytwarzać lepszą jakość produktów, dzięki czemu będzie możliwe otwarcie na wymagające rynki, np. automotive.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce. Spółka posiada nad Wisłą pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. ArcelorMittal Poland zatrudnia 12 tys. pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *