Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #104: Hydrocyklon

W jaki sposób oddzielić frakcję ciężką i lekką? Jednym z urządzeń, które do tego służy jest hydrocyklon. To maszyna wykorzystywana w wielu różnych branżach.

Budowa hydrocyklonu. Fot. Donmyszon, CC BY-SA 4.0

Budowa hydrocyklonu. Fot. Donmyszon, CC BY-SA 4.0

Hydrocyklon to urządzenie wykorzystujące siłę odśrodkową w celu separacji składników ciężkich i lekkich.

Pompa zasilająca urządzenie podaje materiał do wlotu. Maszyna generuje ruch wirowy, pod wpływem którego następuje podział składników. Cząstki o większej masie przemieszczane są w stronę ścian zewnętrznych, a potem do wylotu dolnego. Z kolei cząstki o mniejszej masie kierują się w stronę wylotu górnego.

W ten sposób można separować różne elementy. Hydrocyklon jest w stanie oddzielić ciecz i ciało stałe, np. wodę i piasek, a także ciecze różniące się gęstością, np. olej i wodę.

Dzięki temu można przeprowadzić istotne procesy w różnych branżach przemysłowych. Hydrocyklony sprawdzą się, np. przy zagęszczeniu osadów piasku bądź węgla, odmulaniu i odpopielaniu. Mogą być ważnym urządzeniem przerobów kopalin i ropy naftowej, w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. Hydrocyklony są także stosowane w instalacjach ochrony środowiska, choćby przy odpiaszczaniu ścieków.

Urządzenia spełniają ważną rolę w przemyśle papierniczym. Możecie zobaczyć to na przykładzie procesu recyklingu opakowań papierowych, który nagraliśmy w zakładzie firmy Mondi. W tym przypadku hydrocyklon oddziela piasek i inne cząstki nieorganiczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *