Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #9: Co to jest hydropulper?

 
W naszym słowniku wyjaśnialiśmy już znaczenie różnych urządzeń, jak: kuter, piła taśmowa czy obrotnik spawalniczy. Dzisiaj czas na maszynę, która jest wykorzystywana głównie w przemyśle celulozowo-papierniczym.
 
 

Hydropulper – to urządzenie, które możemy także nazwać rozwłókniaczem czy rozczyniaczem wirowym. Jego zadanie to rozwłóknianie masy celulozowej, którą najczęściej jest makulatura.

Maszyna pełni istotną rolę w procesie produkcji papieru makulaturowego, wytłoczek na jajka czy jednorazowych naczyń sanitarnych.

Hydropulper jest także wykorzystywany przy wytwarzaniu papieru toaletowego czy ręczników papierowych. Ten proces pokazaliśmy w odcinku programu „Fabryki w Polsce”. Gościliśmy wtedy w fabryce firmy Jack-Pol z Oławy, gdzie każdego miesiąca powstaje – przy użyciu hydropulpera – tysiąc ton artykułów higienicznych z papieru.

Jak to się dzieje? Rozwłókniona makulatura jest mieszana z gorącą wodą i mielona aż do uzyskania pożądanego stężenia. W rozwłókniaczu wirowym następuje oddzielenie od włókien farby drukarskiej oraz substancji kleistych. Hydropulper pod wpływem chemikaliów oraz energii mechanicznej i cieplnej rozdrabnia cząstki . W ten sposób otrzymujemy masę papierniczą, z której następnie usuwane niepotrzebne są zanieczyszczenia z papieru (jak np. folia, druty czy sznurki).

Jak informuje jeden z producentów urządzeń – firma „Krystian”: „Rozwłókniacze w zależności od stężenia różnią się budową wirnika i zasadą działania. Rozczyniacze pracujące przy niskim i średnim stężeniu wyposażone są w wirniki konwencjonalne,a działanie wirnika oparte jest głównie na wykorzystaniu efektów hydraulicznych (rozdrabnianie z wykorzystaniem właściwości medium, związanym z występowaniem w przepływie naprężeń stycznych). Rozczyniacze pracujące przy wysokim stężeniu masy wyposażone są w wirnik helikoidalny współpracujący z licznymi łopatkami kierującymi, usytuowanymi w dnie wanny (rozdrabnianie z wykorzystaniem quasi-ścinania).”

 

Źródło: http://krystian.us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *