Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #74: Oksydowanie

Niektóre produkty, jak nóż wojskowy czy lufa pistoletu prezentują się o wiele bardziej okazale, gdy są pokryte czarną, jednolitą powłoką. Jest to możliwe dzięki procesowi czernienia.

Oksydowanie, zwane także czernieniem, polega na pokrywaniu stalowego produktu tlenkami. W ten sposób na produkcie pojawia się czarna, jednolita powłoka, dzięki czemu materiał prezentuje się o wiele bardziej estetycznie.

To jednak nie wszystko. Oksydowanie umożliwia także przekazanie stali pożądanych właściwości. Dzięki procesowi czernienia, produkt dostaje bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne.

Jak przebiega czernienie?

Pistolet PR-15 Ragun, na bazie którego powstanie VIS 100. Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa

Pistolet PR-15 Ragun, na bazie którego powstanie VIS 100. Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa

Są dwa sposoby na przeprowadzenie oksydowania.  Pierwsza z nich to metoda chemiczna, zwana także metodą na ciepło. W tym celu, najpierw należy staranie oczyścić i odtłuścić obrabiany produkt. Następnie zanurzamy materiał w gorącym roztworze wodorotlenku sodu i azotanu srebra.

Niektórzy producenci korzystają także z metody elektrolitycznej, która zachodzi w procesie andodowego utleniania.

Proces oksydowania może być wykorzystywany m.in. przez producentów noży wojskowych, karabinów, pistoletów czy elementów zawieszenia pojazdów. Jeśli chcecie przekonać się, jak to wygląda w praktyce, to zobaczcie jeden z programów „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w radomskiej Fabryce Broni „Łucznik”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *