Worek na zaworze. Tak w dosłownym tłumaczeniu można przetłumaczyć hasło dzisiejszego słownika przemysłowego. Ta innowacyjna technologia jest coraz bardziej popularna przy produkcji aerozoli. Może być wykorzystana w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, a także spożywczym. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Technologia Bag-On-Valve (często stosuje się skrót BOV) to zawór aerozolowy zespolony z zamkniętym workiem, w którym znajduje się określona substancja. Objętość puszki (poza workiem) wypełnia się gazem, zazwyczaj jest to powietrze lub azot. Uwalnianie substancji z puszki następuje poprzez przycisk, który wpływa na ciśnienie gazu pędnego.
Producenci wymieniają szereg zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim dzięki technologii BOV nic się nie marnuje, system opróżnia 100% pojemnika. Co więcej, dobrą stroną systemu jest oddzielenie gazu pędnego od substancji czynnej, przez co nie następuje zanieczyszczenie produktu. Dzięki BOV nie cierpi także środowisko, ponieważ z puszki wydostaje się jedynie substancja czynna.
Warto także zwrócić uwagę, że jest to rozwiązanie bezpieczne, nie występuje ryzyko zapłonu. Istotną zaletą dla użytkownika może być także to, że istnieje możliwość rozpylenia substancji pod każdym kątem.
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wygląda produkcja takiej technologii? Koniecznie zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w firmie Zigler. To polski producent maszyn i urządzeń przeznaczonych do napełniania aerozoli oraz produktów w opakowaniach szklanych z atomizerami.
Dodaj komentarz