Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #63: Fazowanie

Słownik przemysłowy to cykl naszych tekstów, w których m.in. omawiamy popularne w fabrykach urządzenia czy zapoznajemy ze specyfiką działów zakładów produkcyjnych. Jest też sporo o charakterystycznych dla przemysłu procesach. Czy wiecie na czym polega fazowanie?

Fazowanie to inaczej załamywanie krawędzi. Jest to proces, który polega na wykonywaniu faz poprzez usunięcie materiału na krawędzi detalu. Wymiar danej fazy określa się na podstawie długości oraz kąta.

Ułatwienie montażu i kwestie estetyczne

Proces fazowania można wykonywać ręcznie lub za pomocą narzędzi. W tym celu stosuje się szlifierki, tokarki, strugarki, noże tokarskie, pilniki czy palniki gazowe.

Załamywanie krawędzi wykonuje się najczęściej po to, by ułatwić montaż części danej konstrukcji. Najczęściej fazowane są wałki i otwory. Ponadto niektórzy producenci wykonują fazy ze względów typowo estetycznych.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak w praktyce wygląda proces fazowania to warto zobaczyć do jednego z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. W filmie pokazaliśmy cały proces produkcji siłowników pneumatycznych. Nim jednak powstanie to urządzenie, musi nastąpić obróbka profili aluminiowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *