Fabryka Ciech Soda Polska. Fot. ciechgroup.com

Fabryka Ciech Soda Polska. Fot. ciechgroup.com

Technologie

Pogodzić wymagania rolników i ekologiczne wymogi. Ciech Sarzyna tworzy kompromisową technologię

Producenci środków ochrony roślin muszą obniżać zawartość substancji aktywnych. Taki jest wymóg programu Komisji Europejskiej. Z drugiej strony rolnicy nadal potrzebują efektywnych środków produkcji, a jednym z nich jest glifosat. Czy można stworzyć kompromisowe rozwiązanie? Taki produkt zaproponował polski koncern – Ciech.

Better Glyphosat Technology (BGT). To właśnie tę technologię zarejestrowała i opatentowała spółka Ciech Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin. To przełomowy produkt, choćby dlatego, że  to pierwsza istotna innowacja w zakresie formulacji glifosatu od… 45 lat.

Na czym polega BGT?

Przede wszystkim w technologii opracowanej przez Ciech Sarzyna następuje obniżenie o połowę udziału substancji aktywnej. Nie traci jednak na tym jakość produktu. Technologia polskiej grupy to połączenie systemu substancji pomocniczych w jednym produkcie. Jakie to korzyści przynosi? Informuje grupa Ciech:

– Unikalne połączenie wszystkich kluczowych składników ułatwia przygotowanie cieczy opryskowej i przyczynia się do zwiększenia jej ilości, zatrzymywanej na powierzchni roślin, stwarzając korzystne warunki do wnikania substancji aktywnej i przemieszczania jej do miejsca działania. Dzięki temu to przełomowe rozwiązanie pozwala na znaczące zmniejszenie dawki glifosatu na hektar nawet o 50% w porównaniu do produktów konkurencji, bez rezygnacji ze sprawdzonej skuteczności – informuje Ciech w komunikacie prasowym.

Trzeba dodać, że efektywność technologii BGT została potwierdzona przez liczne badania naukowe prowadzone w różnych państwach świata.

Korzyści dla Ciechu

Produkt od samego początku był tworzony w zakładach spółki Ciech Sarzyna. To tam odbywały się testy polowe, nastąpiło uruchomienie produkcji na skalę przemysłową, a obecnie trwają pomysły nad strategią sprzedażową.

Kierownictwo spółki nie ma wątpliwości, że jest to produkt o bardzo dużym potencjalnym komercyjnym. To rozwiązanie może być najlepszym kompromisem – między potrzebami nowoczesnego rolnictwa a proekologicznymi wymaganiami Unii Europejskiej.

– Technologia ta stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego rolnictwa, które z jednej strony musi być coraz bardziej wydajne, co oznacza konieczność skutecznej ochrony upraw, a z drugiej musi sprostać oczekiwaniom regulatorów i konsumentów, związanym z ograniczaniem stosowania substancji aktywnych – twierdzi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Ciech Sarzyna to największy polski producent środków ochrony roślin, w tym także środków chwastobójczych. Spółka grupy Ciech dostarcza swoje produkty do 40 krajów całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *