Fabryka Ciech Soda Polska. Fot. ciechgroup.com

Fabryka Ciech Soda Polska. Fot. ciechgroup.com

Technologie

Pogodzić wymagania rolników i ekologiczne wymogi. Ciech Sarzyna tworzy kompromisową technologię

Producenci środków ochrony roślin muszą obniżać zawartość substancji aktywnych. Taki jest wymóg programu Komisji Europejskiej. Z drugiej strony rolnicy nadal potrzebują efektywnych środków produkcji, a jednym z nich jest glifosat. Czy można stworzyć kompromisowe rozwiązanie? Taki produkt zaproponował polski koncern – Ciech.

Better Glyphosat Technology (BGT). To właśnie tę technologię zarejestrowała i opatentowała spółka Ciech Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin. To przełomowy produkt, choćby dlatego, że  to pierwsza istotna innowacja w zakresie formulacji glifosatu od… 45 lat.

Na czym polega BGT?

Przede wszystkim w technologii opracowanej przez Ciech Sarzyna następuje obniżenie o połowę udziału substancji aktywnej. Nie traci jednak na tym jakość produktu. Technologia polskiej grupy to połączenie systemu substancji pomocniczych w jednym produkcie. Jakie to korzyści przynosi? Informuje grupa Ciech:

– Unikalne połączenie wszystkich kluczowych składników ułatwia przygotowanie cieczy opryskowej i przyczynia się do zwiększenia jej ilości, zatrzymywanej na powierzchni roślin, stwarzając korzystne warunki do wnikania substancji aktywnej i przemieszczania jej do miejsca działania. Dzięki temu to przełomowe rozwiązanie pozwala na znaczące zmniejszenie dawki glifosatu na hektar nawet o 50% w porównaniu do produktów konkurencji, bez rezygnacji ze sprawdzonej skuteczności – informuje Ciech w komunikacie prasowym.

Trzeba dodać, że efektywność technologii BGT została potwierdzona przez liczne badania naukowe prowadzone w różnych państwach świata.

Korzyści dla Ciechu

Produkt od samego początku był tworzony w zakładach spółki Ciech Sarzyna. To tam odbywały się testy polowe, nastąpiło uruchomienie produkcji na skalę przemysłową, a obecnie trwają pomysły nad strategią sprzedażową.

Kierownictwo spółki nie ma wątpliwości, że jest to produkt o bardzo dużym potencjalnym komercyjnym. To rozwiązanie może być najlepszym kompromisem – między potrzebami nowoczesnego rolnictwa a proekologicznymi wymaganiami Unii Europejskiej.

– Technologia ta stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego rolnictwa, które z jednej strony musi być coraz bardziej wydajne, co oznacza konieczność skutecznej ochrony upraw, a z drugiej musi sprostać oczekiwaniom regulatorów i konsumentów, związanym z ograniczaniem stosowania substancji aktywnych – twierdzi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Ciech Sarzyna to największy polski producent środków ochrony roślin, w tym także środków chwastobójczych. Spółka grupy Ciech dostarcza swoje produkty do 40 krajów całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *