Powtarzalność spawania. To bardzo ważna kwestia dla producentów zarówno w branży farmaceutycznej, jak i w przemyśle lotniczym. Ten proces umożliwia technika spawania orbitalnego. Jak przebiega? Jakie mogą być inne zalety takiego rozwiązania?
Spawanie orbitalne to proces, w którym łuk spawalniczy przemieszcza się dookoła spawanego elementu. Do utworzenia spoiny wykorzystuje się nietopliwą elektrodę wolframową lub wolframowo-tlenkową. Spawanie orbitalne jest oparte na metodzie TIG.
Tą technikę można zastosować na większości metali, które nie podlegają utlenieniu. Najczęściej spawanie orbitalne wykorzystywane jest przy obróbce rur, np. w systemach hydraulicznych czy rurociągach.
Jak możecie zobaczyć na powyższym filmie „Fabryk w Polsce” spawanie orbitalne jest także stosowane przy orurowaniu bioreaktora, kiedy łączone są elementy obiegu.
Powtarzalność i estetyka
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest mechanizacja procesu. Stosując spawanie orbitalne mamy zagwarantowaną powtarzalność. To jednak nie wszystko.
Istotne znaczenie dla producentów może mieć również estetyka. Produkty powstałe tą techniką są gładkie. Dlatego w spoinach nie będą osiedlać się niepożądane organizmy, które mogłyby zanieczyszczać produkt.
Wielu producentów zwraca również uwagę, że spawanie orbitalne pozwala na obróbkę w bardzo trudno dostępnych miejscach.
Z tej metody spawania korzystają przedstawiciele branży spożywczej, chemicznej, lotniczej, farmaceutycznej oraz petrochemicznej.
Dodaj komentarz