Biogazownia. Fot. Pixabay

Biogazownia. Fot. Pixabay

Technologie

Innowacyjne biogazownie. To może być polska specjalność

Biogazownie rolnicze, które obecnie możemy spotkać na rynku realizują ten sam proces. Chodzi o fermentację metanową, której efektem jest wytworzony biogaz. Niestety możemy obserwować niewykorzystany potencjał tego typu instalacji. Odpowiedzią na to ma być innowacyjna technologia.

Według Ministerstwa Aktywów Państwowych dotychczasowe biogazownie mają ok. 60% sprawności. Dlatego rozpoczęto prace nad technologią, która pozwoli zamienić biogaz w biometan.

Z biogazu w biometan

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło trzy konsorcja, których rolą będzie opracowanie innowacyjnej i uniwersalnej biogazowni. Unikalna instalacja ma charakteryzować się efektywnym przetwarzaniem zróżnicowanego strumienia substraktów na biogaz, a w kolejnym kroku – uszlachetnieniem go do biometanu.

Innowacyjna biotechnologia ma być w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu nie będzie konieczności zapewnienia ciągłej kontroli nad instalacją. Nowy obiekt będzie miał także dwie inne, istotne zalety. Przede wszystkim zwiększy się elastyczność operacyjna instalacji. Jednak, co także bardzo ważne, nowa biotechnologia nie będzie powodowała emisji uciążliwych odorów, co wywoływało protesty lokalnej społeczności.

Jak podkreśla NCBiR opracowanie biogazowni nowego typu może w przyszłości stać się „polską specjalnością”.

Ważny partner

Instalacja powstanie w Brodach na terenie województwa wielkopolskiego. Partnerem projektu został Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, którego rolą będzie m.in. zapewnienie miejsca do budowy prototypowych instalacji.

– Ogromnie się cieszę, że nasze przedsięwzięcie zainteresowało jedną z najbardziej znaczących uczelni przyrodniczych w kraju, bo to dobry prognostyk dla jego efektów. To partnerstwo jest dla nas szczególnie ważne, zwłaszcza że zależy nam na uzyskaniu wyników w projekcie możliwie jak najszybciej. Demonstrator „Innowacyjnej biogazowni” będzie gotowy w 2023 roku, ale działające instalacje ułamkowo-techniczne powstaną jeszcze w roku 2022 – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *