W ramach słownika przemysłowego dokształcamy Was nie tylko z wiedzy o procesach czy urządzeniach działających w fabryce, ale także zapoznajemy z działami, które tam się znajdują. Pisaliśmy już choćby o narzędziowni czy dziale obróbki plastycznej. Tym razem dowiedzmy się czegoś więcej o dziale obróbki mechanicznej.
Obróbka mechaniczna polega na zmianie wymiarów zewnętrznych obrabianego elementu. Następuje to poprzez oddzielenie fragmentów tego materiału lub wywieranie nacisku mechanicznego.
Pracownicy tej części fabryki mogą dokonywać różnych działań. To na przykład cięcie czyli rozdzielenie elementu na części czy też tłoczenie polegające na zmianie kształtu elementu. W dziale obróbki mechanicznej możemy także spotkać się ze skrawaniem elementów (usuwanie zbędnych fragmentów) lub walcowaniem i prasowaniem, czyli procesami zmiany grubości danego produktu.
Na wyposażeniu tego wydziału z pewnością powinny znajdować się tokarki, frezarki, giętarki czy centra obróbcze CNC.
Najczęściej zadania wykonywane w dziale obróbki mechanicznej są częścią szerszego procesu produkcji. Możecie to zobaczyć w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w fabryce robotów przemysłowych firmy Easy Robots. W radomskim zakładzie do działu obróbki mechanicznej trafiają gotowe odlewy, które przy użyciu frezarek są precyzyjnie obrabiane. Następnie są przenoszone do kolejnych działów, gdzie finalnie powstaje robot przemysłowy. Bardzo ważnym zadaniem pracowników działu obróbki mechanicznej jest dokładność obróbki, ma to ważne znaczenie dla odpowiedniego funkcjonowania gotowego produktu.
Dodaj komentarz