AktualnościSłownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #58: Ładowarka czołowa

W przemyśle wydobywczym ważną rolę spełniają ludzie, ale istotne znaczenie mają także odpowiednie maszyny. Potrzebne są np. ciężkie urządzenia, które będą mogły przenieść urobek bądź przeładować materiał.

Ładowarki czołowe to urządzenia przeznaczone do robót ziemnych, najczęściej są wykorzystywane do załadunku i transportu materiałów budowlanych bądź urobku. Cechą charakterystyczną tego rodzaju ładowarek jest umiejscowienie łyżki. Znajduje się ona z przodu maszyny i może pracować tylko w jednej płaszczyźnie.

Ze względu na sposób pracy możemy wyróżnić inny typ ładowarki – obrotową. To urządzenie posiada łyżkę na obrotowej platformie, przez co istnieje możliwość wysypywania materiałów na bok, bez konieczności obracania całej maszyny.

Każda z ładowarek powinna zawierać narzędzie robocze, ślimak, tarczę oraz kubełki.

Jak działa ładowarka czołowa?

– Ładowarki łyżkowe czołowe pracują w cyklu przerywanym, obejmującym ładowanie, czyli dostawienie łyżki ładowarki do pryzmy urobku, a następnie jej zagłębianie podczas jazdy maszyny – tak opisuje działanie maszyny jeden z producentów, firma XCMG Europa – Kolejny etap pracy to napełnianie łyżki przez obrót i podnoszenie wysięgnika z łyżką. Tak załadowana ładowarka jedzie do miejsca wyładowania, gdzie łyżka zostaje opróżniona, a maszyna wraca do miejsca zaczerpywania.

Sposób działania urządzenia możecie zobaczyć w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w kopalni piasku w Wólce Rokickiej. W PPMB Niemce ładowarka czołowa jest używana do pobierania piasku ze zbocza i przekazywania go do przesiewacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *