Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #82: Radełkowanie

W naszym słowniku przemysłowym pisaliśmy już o fazowaniu, czyli załamywaniu krawędzi. To proces polegający na wykonywaniu faz poprzez usunięcie materiału na krawędzi detalu. Tym razem zajmijmy się radełkowaniem, które także polega na obróbce powierzchni materiału.

Radełkowanie, zwane też moletowaniem, polega na obróbce plastycznej materiału za pomocą radełka. To narzędzie, które wygniata na powierzchni określony wzór.

Dzięki moletowaniu o wiele łatwiej chwycić materiał niż w przypadku powierzchni gładkich. Po wykonaniu tego rodzaju obróbki polepsza się także przyczepność danej rzeczy. Warto również zwrócić uwagę na wizualny aspekt radełkowania, ponieważ dzięki temu procesowi możemy tworzyć różne nowe wzory.

Rodzaje i metody radełkowania

Narzędzie z aluminium po zastosowaniu radełkowania. Fot. Wikipedia

Narzędzie z aluminium po zastosowaniu radełkowania. Fot. Wikipedia

Wyróżniamy kilka rodzajów radełkowania, najczęściej są one związane z różnymi właściwościami obrabianego materiału. Prosty układ rowków można zastosować do prawie wszystkich produktów. Natomiast krzyżowy układ rowków stosuje się już tylko w przypadku stali, mosiądzu czy aluminium. Z kolei kratkowy układ rowków znajdzie zastosowanie przy materiałach z gumy oraz mas plastycznych.

Proces radełkowania może wykonać dwoma, różnymi sposobami. W metodzie bezwiórowej, inaczej zwanej plastyczną, wygniatamy wzór na powierzchni obrabianego materiału za pomocą radełka w kształcie krążka. Inaczej sprawa wygląda przy zastosowaniu metody wiórowej. W tym przypadku wycinamy wzór za pomocą radełka wyposażonego w ostre zęby.

Proces moletowania jest wykorzystywany w różnych branżach produkcyjnych. Jeśli chcecie zobaczyć, jak w praktyce stosuje się radełkowanie, to zobaczcie jeden z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. W fabryce Nord, gdzie powstają systemy napędowe, radełkowanie jest stosowane przy produkcji wału silnikowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *